Seat Ateca udany debiut Seta w segmencie SUV

Każdy europejski producent samochodów chce mieć swój udział w najbardziej popularnym segmencie samochodów sprzedawanych na Starym Kontynencie. Europejczycy kochają SUVy, a obecnie na rynku zadebiutował kolejny model – tym razem opracowany przez Seata.

Trzy miliony dwieście tysięcy sztuk – tyle nowych samochodów z segmentu SUV sprzedali producenci na europejskim rynku w 2015 roku. O niemal jedną czwartą więcej, niż rok wcześniej. Nic zatem dziwnego, że obecnie niemal każdy producent, sprzedający auta w Europie, oferuje przynajmniej jeden SUV. Są tacy, którzy mają w stałej ofercie nawet kilka modeli. Teraz do tego grona dołączył hiszpański Seat, oferując model Ateca. To pierwszy SUV w historii hiszpańskiej marki.

 

Hiszpański wygląd, niemiecka technika

Seat Ateca wykorzystuje znaną płytę podłogową opracowaną przez Volkswagena, z której korzystają także Skoda Kodiaq oraz Audi Q3. Auto napedzane jest silnikami opracowanymi przez Niemców, ma też na pokładzie wiele wspólnych elementów z innymi samochodami z grupy Vw.

Stylistyka Seata Ateca nawiązuje do wyglądu flagowego modelu kompaktowego Hiszpanów – czyli do Seata Leona. Ateca ma niemal takie same przednie reflektory i atrapę chłodnicy. Poza tym niemalże identyczna jest linia boczna okien z charakterystycznym kształtem szyby za słupkiem C.

Pozostałe elementy stylistyczne są charakterystyczne dla typowego SUVa. Seat Ateca posiada duże koła i wysoki prześwit. W linii bocznej widoczne są mocne przetłoczenia w dolnej części karoserii, poza tym projektanci wyraźnie podkreślili nadkola, co optycznie zwiększa wielkość auta. Nie brakuje także typowo „terenowych” dodatków stylistycznych, takich jak nakładki na progi, osłony komory silnika czy też wysokie zderzaki. Wyraźnie widać także podobieństwo do Audi Q3 w kształcie tylnej klapy i tylnych lamp. Ogólnie masywna i bardzo nowoczesna sylwetka Seata Ateca jest bardzo ciekawa. Można stwierdzić, ze to jeden z najładniejszych SUVów, jakie są obecnie oferowane w Europie.

Wymiary Seata Ateca

Seat Ateca ma kompaktowe rozmiary zbudowane na mocnym podwoziu terenówki. To odpowiednio 4363 mm długości, 1841 mm szerokości i 1601 mm wysokości. Rozstaw osi mierzy 2638 mm. Pojazd jest przestronny w środku, dzięki czemu można nim przewozić pięć dorosłych osób.

Nowoczesne jednostki napędowe

 

Hiszpański SUV może pochwalić się także dużą ilością nowoczesnych jednostek napędowych.
Podstawowy silnik benzynowy to bardzo nowoczesna i oszczędna jednostka EcoTSI o pojemności zaledwie jednego litra. Jednostka generuje moc 115 koni mechanicznych. Najmocniejsze jednostki napędowe, zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne, generują moc 150 koni mechanicznych. Seat Ateca z tymi jednostkami pod maską może być wyposażony w napęd na obie osie 4 Drive. Z silnikami współpracują sześciobiegowe skrzynie manualne, a także siedmiostopniowe skrzynie automatyczne – dwusprzęgłowe DSG.

Najnowszy SUV Seata – Seat Ateca, czeka na klientów w salonie Lellek w Gliwicach. Warto poznać go bliżej.

 

Źródło: Seat / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: