Ubezpieczenia komunikacyjne mają za zadanie zabezpieczyć właścicieli pojazdów przed negatywnymi skutkami wypadków komunikacyjnych, ale też innych zdarzeń związanych np. ze zniszczeniem czy utratą auta.
Tylko ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, warto jednak rozważyć również wykupienie innych polis. Dowiedz się więcej na ten temat i zastanów się, które ubezpieczenie sprawdzi się w Twojej sytuacji.
Ubezpieczenie OC — jedyna obowiązkowa polisa
OC to jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, które jest obowiązkowe — jeśli go nie wykupisz, musisz liczyć się z ryzykiem zapłacenia wysokiej kary finansowej. Pamiętaj, że ta polisa chroni nie tylko osobę, która może zostać poszkodowana w spowodowanym przez Ciebie wypadku. W pewien sposób chroni również Ciebie, przed koniecznością wypłaty często bardzo wysokiego odszkodowania.
O formalnościach związanych z OC nie można zapomnieć przy sprzedaży lub zakupie używanego auta (dowiedz się więcej tutaj: https://kioskpolis.pl/sprzedaz-auta-a-ubezpieczenie-oc-o-czym-warto-wiedziec/). Ważne ubezpieczenie „przechodzi” na nowego właściciela samochodu, dlatego należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Sprzedającemu na pewno zależy, by składki opłacał nowy właściciel pojazdu; z kolei kupujący chce mieć pewność, że pojazd jest ubezpieczony, może też chcieć porównać aktualną ofertę z innymi, by wybrać najbardziej atrakcyjną dla siebie.
Czym kierować się przy wyborze OC?
Ze względu na fakt, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, zawsze ma taki sam zakres. Dlatego zazwyczaj przy jego wyborze warto kierować się jedynie ceną. Czasem jednak firmy ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne promocje na zakup innych ubezpieczeń komunikacyjnych przy kupowaniu OC — jeżeli rozważasz bardziej kompleksową ochronę, zastanów się nad taką opcją.
Ubezpieczenie AC, czyli autocasco
Cenionym przez kierowców ubezpieczeniem jest również dobrowolne AC, czyli autocasco. Ten rodzaj polisy chroni Cię na wypadek uszkodzenia auta w trakcie spowodowanej przez Ciebie stłuczki. Jego zakres — w zależności od konkretnej oferty i wysokości składki — może być jednak o wiele szerszy. Często autocasco pozwala na uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży auta bądź jego elementów, zniszczenia szyb czy opon, a także uszkodzenia pojazdu z powodu gradobicia, pożaru czy innego kataklizmu.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Kolejną dobrowolną polisą, na którą warto się zdecydować, jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli w wypadku komunikacyjnym doznasz uszczerbku na zdrowiu, będziesz mógł liczyć na otrzymanie odszkodowania. W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, odszkodowanie otrzymują jej najbliżsi. Taka polisa może objąć samego kierowcę, bądź też zarówno kierowcę, jak i pasażerów auta.
Pakiet Assistance
W ramach pakietu Assistance ubezpieczyciel może zaproponować Ci bardzo szeroki wachlarz różnych usług — wybierz te, które wydają Ci się najbardziej potrzebne w Twojej sytuacji. Standardem jest wsparcie techniczne i np. usunięcie usterki czy dostarczenie paliwa. Ważną usługą jest holowanie pojazdu oraz zapewnienie auta zastępczego czy noclegu na czas naprawy samochodu.
Źródło: Polis.pl / art. sponsorowany