Rocznica Solarisa

W poniedziałek 22 marca minęło dokładnie dwadzieścia pięć lat od momentu kiedy z fabryki Solarisa wyjechał pierwszy, niskopodłogowy autobus miejski.

Dwadzieścia pięć lat to kawał historii. W międzyczasie firma bardzo mocno się rozwinęła i stała się jedną z najważniejszych w branży. Warto dodać, że 22 marca 1996 roku w dniu kiedy z fabryki w Bolechowie wyjechał pierwszy, niskopodłogowy autobus miejski pracowało tam zaledwie 36 osób. Przez cały rok firma wyprodukowała zaledwie 56 sztuk autobusów.

Solaris Urbino 18 electric Bruksela 1024x682

Dzisiaj to już zupełnie inna firma. Solaris zatrudnia aż 2600 osób w Polsce i za granicą, zaś liczba pojazdów, które wyjechały na ulice europejskich miast w ciągu minionych 12 miesięcy wyniosła 1560 sztuk. Niemal połowę z tego – 700 sztuk stanowiły pojazdów z napędem elektrycznym.

Portfolio firmy również wygląda imponująco. Znajdziemy tam autobusy wodorowe i elektryczne oraz trolejbus, a także pojazdy z napędem konwencjonalnym.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Solaris

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.