Rekord Kia w Żylinie

Pomimo tego, że branża motoryzacyjna jest wciąż w dużym kryzysie to z różnych stron docierają również dobre informacje. Jedną z nich jest wiadomość, że zakład Kia w Żylinie wyprodukował właśnie 4-milionowy model.

Zakład Kia w Żylinie na Słowacji to wielokrotnie nagradzany zakład produkujący samochody. Zakład ten istnieje od 15 lat a masowa produkcja rozpoczęła się dokładnie w 2006 roku. Pierwszym modelem jaki zjechał z taśm produkcyjnych był model należący do rodziny Cee’d.

O tym, że produkcja w zakładzie nieustająco rośnie niech świadczy fakt, że 1-milionowy samochód zjechał z taśm fabryki po sześciu latach – w 2012 roku. Po kolejnych 9 latach produkcji wynik ten jest czterokrotnie lepszy. Wspomniany zakład jest ultranowoczesny i pozwala na jednoczesną produkcję aż ośmiu modeli. Obecnie w zakładach w Żylinie powstają wszystkie modele z rodziny Ceed – w tym Ceed, Ceed GT, Ceed kombi, ProCeed, XCeed – oraz Sportage.

Kia 4 000 000 a 1024x682

Sam zakład obecnie jest jednym z głównych producentów i eksporterów na Słowacji. Zatrudnia on aż 3700 pracowników. Ich praca wspierana jest przez zaawansowane technologicznie roboty. Kia Motors widząc potencjał zakładu wciąż w niego inwestuje. Niedawna inwestycja w wysokości 70 milionów euro pozwala by w tym miejscu produkowane były też silniki benzynowe, które spełniają rygorystyczne normy emisji spalin.

Tekst: Paweł Oblizajek

Zdjęcia: Kia

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.