Może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale abonament radiowo-telewizyjny obowiązuje również kierowców. Ile będzie kosztować podatek za radio w aucie w 2024 roku?
Jeśli wasze auto wyposażone jest w radioodtwarzacz, to względem prawa macie odbiornik, który nadaje się do opodatkowania. Możecie go nie używać, ale zapłacić się powinno. Podano właśnie stawkę ile taki podatek będzie wynosić w 2024 roku.
Opłata abonamentowa RTV, powinna być opłacona do 25 dnia każdego miesiąca przez osoby posiadające radio lub telewizor. Każdy mający tylko radio, może płacić tylko za ten typ odbiornika (niezależnie od ich liczby). Natomiast osoby posiadające telewizor są obowiązane płacić pełny podatek czyli od radia i telewizora. W związku z tym jeśli płacicie już za swoje sprzęty w domu, to za auto już robić tego nie musicie! Podobnie jeśli auto leasingujecie lub wynajmujecie, ponieważ obowiązek płatności ma właściciel pojazdu.
8,70 zł za miesiąc
Tyle kosztuje opłata za radioodtwarzacz miesięcznie. Gdy zapłacimy za cały rok z góry do 25.01.24, to uzyskamy 10% zniżkę i wówczas rachunek wyniesie niecałe 105 zł. Podatek łączny za tv i radio to już około 27 złotych miesięcznie.
Ważne na pewno jest to, że każdy przedsiębiorca za każde auto firmowe musi zapłacić oddzielnie niezależnie od swojego prywatnego gospodarstwa. Oczywiście o ile samochody są wpisane w wartość przedsiębiorca. Ustawodawca zaproponował też sporo ulg – na przykład dla osób powyżej 75 roku życia, czy osób z 1 grupą inwalidzką.
Kara za brak opłaty to nawet kilkaset złotych
Dokładnie rzecz ujmując jest to 30-krotność opłaty miesięcznej. W przypadku radia to 261 złotych, a w przypadku łączonym (tv+radio) to niemal 820 złotych. Oczywiście trzeba również opłacić wsteczny abonament (od czasu zakupu telewizora czy samochodu), więc kara może znacznie wzrosnąć.
Konrad Stopa
Źródło: Autokult.pl