Przygotowanie motocykla do sezonu

Podczas akcji #zostańwdomu oprócz przejrzenia wszystkich seriali warto zadbać o swoje zabawki. Jak w łatwy i prosty sposób przygotować motocykl do nadchodzącego sezonu?

Zanim wsiądziesz na swoje dwa kółka warto przejrzeć sprzęt przed startem sezonu. Skoro i tak spędzamy dużo czasu w domu idealnie można go spożytkować na przegląd lub proste naprawy po wcześniejszej jesieni.

Co możesz zrobić sam?

  1. Nie trzeba być jednośladowym maniakiem by konkretnie i profesjonalnie wyczyścić motocykl. Wymaga to sporo pracy i wysiłku, ale bez tego ciężko dobrze zrobić serwis swojego pojazdu. W końcu na brudnych częściach nie utrzyma się świeży smar. Czasem dobre czyszczenie będzie wymagało odpowiednich środków, ale lepiej spróbować samemu niż płacić za drogą myjnię.
  2. Wymiana oleju lub jego uzupełnienie jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania motocykla do nadchodzącego sezonu. Najlepiej korzystać ze znanych marek, ponieważ oferują najwyższą jakość. Na oleju lepiej nie oszczędzać, bo to przecież jeden z najważniejszych płynów w naszej maszynie.
  3. Konserwacja łańcucha to kolejny prosty sposób na odnowienie kondycji motocykla. Zardzewiały lub zatarty łańcuch zdecydowanie negatywnie wpływa na osiągi “dwóch kółek” i samo bezpieczeństwo jazdy.
  4. Kolejnym prostym elementem do wymiany są filtry powietrza. Warto wymieniać je co sezon, bo nie kosztują zbyt dużo, a zdecydowanie poprawiają działanie silnika i ekonomię użytkowania motocykla.

Oczywiście bardziej zaawansowani posiadacze motocykli mogą próbować wymieniać elementy zawieszenia lub układu hamulcowego, ale takie modyfikacje mocno wpływają na bezpieczeństwo więc lepiej czasem zostawić je w rękach wyspecjalizowanego warsztatu. Osobiście nie odważyłbym się na takie ryzyko.

Gdzie zaopatrzyć się w części i elementy eksploatacyjne?

Wszystkie potrzebne elementy do wymiany można zakupić w lokalnych sklepach lub skorzystać z internetu. Sporo renomowanych marek i części można znaleźć na stronie autodoc.pl dzięki czemu w łatwy sposób można się zaopatrzyć do powyższych wymian, a przy tym jeszcze trochę zaoszczędzić.

To dobre rozwiązanie zwłaszcza teraz kiedy nie bardzo można wychodzić z domu. To co przekonałem was do garażowej pracy?

Konrad Stopa

Więcej ciekawych porad znajdziesz m.in. na: https://moto.pl/Porady/

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: