Przygotowanie auta na letnie wyjazdy w Polsce i za granicę. Co sprawdzić, co zabrać?

Wyjazd autem na weekend lub urlop w kraju czy za granicą to świetny plan na wakacje – zwłaszcza teraz, gdy niepewny jest rozkład lotów i niektóre dalsze kraje w Amerykach czy Azji nie wpuszczają w dalszym ciągu turystów. Lepiej wybrać się autem po Polsce lub Europie i mieć swobodę planowania swojego wyjazdu. Zanim jednak ruszysz w drogę, sprawdź, jak przygotować pojazd do dłuższej podróży i co koniecznie zabrać ze sobą.

Najlepiej u mechanika

Najlepszą opcją, by gruntownie przygotować pojazd do wyprawy, jest wizyta u mechanika. Profesjonalny serwisant dokładnie sprawdzi, czy z autem wszystko w porządku i dokona ewentualnych drobnych napraw lub uzupełni płyny. Koszt takiej wizyty to około 200-300 zł, jednak jeśli ktoś nie za bardzo zna się na autach, to lepiej zapłacić i być pewnym, że w drodze nie spotka Cię żadna niespodzianka. W długich podróżach lepiej nie ryzykować, bo awaria samochodu może nie tylko zepsuć wakacje, ale też zagrażać zdrowiu i życiu kierowcy oraz pasażerów. Ryzykowanie zostaw sobie na grę w kasynie – tam jest wskazane, bo bez ryzyka nie ma zabawy, ani wygranej. Jeśli lubisz grę w kasynie i masz trochę kryptowaluty, to zapoznaj się z rankingiem najlepszych kasyn z Bitcoinem.

Co koniecznie sprawdzić w aucie przed wyjazdem?

W sytuacji, gdy nie chcesz oddawać auta do mechanika, bo nie masz czasu, czy pieniędzy, lub wiesz, że na tyle dobrze znasz samochód, że sam ogarniesz jego przygotowanie do wyjazdu, to przejdź poniższą listę i sprawdź każdy element przed podróżą:

 • -Sprawdź poziom oleju i w razie potrzeby uzupełnij olej, używając tego samego rodzaju, co dotychczas. Na wszelki wypadek weź zapas oleju, zwłaszcza, gdy podróż będzie liczyć ponad 1000 kilometrów.
 • -Sprawdź klocki hamulcowe oraz ilość płynu hamulcowego za pomocą specjalnego miernika dostępnego w sklepach z akcesoriami dla pojazdów. Wymień płyn hamulcowy w warsztacie, jeśli jego poziom jest niski lub nie robiłeś tego przez ostatnie 2 lata lub 300 tysięcy kilometrów.
 • -Sprawdź, czy akumulator jest naładowany – w wielu autach o stanie akumulatora informuje kolorowy wizjer, jeśli jest zielony, to wszystko gra. Czerwona barwa sugeruje doładowanie akumulatora.
 • -Sprawdź, czy masz sprawne wycieraczki.
 • -Uzupełnij płyn do spryskiwaczy.
 • -Sprawdź ciśnienie w oponach – na stacjach benzynowych są specjalne urządzenia umożliwiające sprawdzenie ciśnienia i dopompowanie opon.
 • -Sprawdź filtry powietrza, zwłaszcza kabinowy.
 • -Sprawdź, czy masz aktualny przegląd rejestracyjny.

Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Bezwzględnie zadbaj o ubezpieczenie w podroży. Upewnij się, że nie skończy Ci się ochrona OC i AC w trakcie wyjazdu – co prawda przedłuży się ona automatycznie, ale wtedy nie będziesz mieć wpływu na warunki i cenę. Polskie OC jest ważne w Unii Europejskiej, zatem nie potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli jednak jedziesz do krajów spoza Wspólnoty, to potrzebujesz albo Zielonej Karty, albo ubezpieczenia granicznego. Niektóre kraje wymagają posiadania Zielonej Karty – sprawdź które i ewentualnie wykup taką polisę przed wyjazdem. Jeśli zapomniesz, to zostaje ci zakup na granicy polisy granicznej, np. gdy wybierasz się do Bośni i Hercegowiny. Pamiętaj, że Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne to wymienne dokumenty, ale z wyjątkiem Kosowa, gdzie obowiązkowe jest ubezpieczenie graniczne.

Co zabrać w podróż autem?

Niezależnie od tego, czy jedziesz gdzieś daleko, czy bliżej, zawsze miej w samochodzie:

 • -mapy lub nawigację GPS,
 • -zapas żarówek,
 • -kamizelkę odblaskową,
 • -apteczkę,
 • -gaśnicę,
 • -zapasowe koło,
 • -chusteczki nawilżające,
 • -płyn do dezynfekcji rąk,
 • -coś do przemycia szyb i karoserii,
 • -tabletki na chorobę lokomocyjną dla dzieci,
 • -wodę i jakieś przekąski.

Podróżowanie autem z dzieckiem – o czym pamiętać?

Bardziej skomplikowane jest podróżowanie autem z małym dzieckiem – potrzebujesz większej liczby rzeczy, by bezstresową podróż miał i maluch, i Ty. Przede wszystkim pamiętaj o lekach dla maluszkach, np. ból brzuszka, gorączkę, na katar czy kaszel czy krem na dziąsła, jeśli ząbkuje. Zabierz wodę utlenioną i plastry. Weź krem do opalania z dużym filtrem, a także chusteczki nawilżające i waciki. Pamiętaj o termosie z czymś ciepłym do picia oraz o wodzie, a także smoczku, butelce, chuście czy nosidle, turystycznym krzesełku dla niemowlaka, składanym wózku oraz jakichś zabawkach, by umilić dziecku drogę. Lista rzeczy jest naprawdę długa, ale na szczęście w aucie nie limitu bagażu jak w samolocie.

Źródło: mat. prasowe

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: