Przeróbki oświetlenia w samochodach sprowadzanych z USA

Samochód zakupiony za granicą, choć niejednokrotnie tańszy, ma w sobie wiele ukrytych kosztów. Związane są one z opłacaniem wielu formalności urzędowych, rejestracyjnych, transportowych czy celnych.Do tego dochodzi jeszcze wydatek obowiązkowych przeróbek technicznych, bez których zagraniczny samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu na polskich drogach. Modyfikacji takich wymagają przede wszystkim pojazdy wyprodukowane na rynkach pozaeuropejskich, na przykład w Stanach Zjednoczonych. Jedną z głównych przeróbek samochodu sprowadzonego z USA jest adaptacja oświetlenia zgodna z normami obowiązującymi w Polsce.

 

Oświetlenie w USA i w Polsce

Amerykańskie oświetlenie różni się w znacznym stopniu od tego, jakie wymagane jest polskimi przepisami. Jego przeróbka jest konieczna, aby samochód mógł pomyślnie przejść badanie techniczne. Oto najważniejsze różnice w oświetleniu pojazdów amerykańskich i polskich:

  • symetryczne reflektory kontra oświetlenie asymetryczne – w USA przednie reflektory samochodu są symetryczne, co oznacza, że oświetlają w równym stopniu prawą i lewą stronę. W Polsce natomiast oświetlenie przednie musi być asymetryczne – prawy reflektor bardziej doświetla pobocze drogi i wiązka jego światła jest skierowana bardziej do góry;
  • brak wymaganych w Polsce tylnych świateł przeciwmgielnych;
  • przednie kierunkowskazy w samochodach produkowanych w USA są równocześnie światłami pozycyjnymi, w Polsce oświetlenie to montowane jest oddzielnie. W przypadku kierunkowskazów amerykańskich problemem jest także ich kolor – tylne kierunkowskazy są barwy czerwonej, przednie z kolei koloru białego. U nas kierunkowskazy powinny świecić na pomarańczowo.

 

Jakie przeróbki?

W zależności od rodzaju modyfikacji oświetlenia i jego inwazyjności, koszt przeróbek może być mniejszy lub większy. Jak zatem wygląda takie dostosowanie oświetlenia do polskich norm? Zmieniając przednie reflektory z symetrycznych na asymetryczne, mamy do wyboru 2 rozwiązania:

  • wymianę całych lamp – to dużo droższy sposób przeróbki, inną przeszkodą jest też to, że nie w każdym samochodzie może być ona łatwo przeprowadzona. Trudności wynikają z konieczności wymiany całych elementów mocujących, ponieważ ich kształty mogą być nierzadko inne w samochodach sprowadzanych z USA. Wówczas koszty takiej modyfikacji są jeszcze wyższe;
  • tańsza wersja przeróbki to przyklejenie do amerykańskiego reflektora soczewki z europejską homologacją. Koszty wzrastają, gdy przerobić trzeba reflektory ksenonowe, ponieważ w ich przypadku wymagane są jeszcze spryskiwacze i układ automatycznego poziomowania.

 

usa car 1

 

Modyfikacja tylnych kierunkowskazów, czyli zamiana ich barwy na pomarańczową, może się odbywać na 3 sposoby:

  • najdroższe rozwiązanie to po prostu wymiana całych lamp;
  • wycięcie części klosza i uzupełnienie jej o pomarańczowe szkło – takiej przeróbki nie można jednak zastosować we wszystkich lampach;
  • najbardziej pracochłonnym i złożonym sposobem jest wsadzenie żarówek o pomarańczowej barwie na miejsce świateł cofania, towarzyszyć musi temu zamiana obwodów. Nową lampę światła cofania dodaje się wówczas w inne miejsce, na przykład pod zderzakiem.

 

Montaż tylnych świateł przeciwmgielnych, których w samochodach produkcji amerykańskich brakuje, polega na zwykłym dołożeniu dodatkowej lampy pod zderzakiem. W pojazdach sprowadzanych z USA pojawia się również niekiedy problem z montażem tablicy rejestracyjnej i tym samym z jej oświetleniem. W przypadku, gdy tablicy tej nie sposób umieścić w miejscu, gdzie powinna się ona znajdować, konieczne jest zainstalowanie dodatkowego jej oświetlenia.

 

Po zakupie samochodu produkcji amerykańskiej jego nowy właściciel musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. W przypadku obowiązkowych przeróbek oświetlenia warto zasięgnąć najpierw opinii diagnosty. Doradzi on właściwą modyfikację i pomoże dobrać odpowiednie żarówki. Konsultacją w zakresie należytego oświetlenia zgodnego z obowiązującymi przepisami służy również sklep internetowy nocar.pl. Oferuje on odbiorcom wysokiej jakości, markowe oświetlenie samochodowe renomowanych producentów – Osram, Philips, Narva, General Electric czy Tungsram. Garść praktycznych informacji o oświetleniu samochodowym znaleźć można na blogu sklepu, między innymi we wpisie „Żarówki samochodowe dostępne na rynku”.

 

Źródło zdjęć: pixabay.com /art. sponsorowany

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: