Przegląd ofert nowych samochodów w Polsce

Rosnącą inflacja, trwająca pandemia, wysokie podatki oraz niskie stosunkowo niskie bezrobocie tak w skrócie wygląda teraz życie w Polsce. Dodatkowo słabnąca pozycja złotówki oraz spory import samochodów używanych. Jak się okazuje wszystko to wpływa na rynek sprzedaży nowych samochodów.

Jeszcze kilka lat temu kwota oscylująca w granicach 50 000 złotych pozwoliła nam na zakup solidnego i nieźle wyposażonego samochodu klasy kompakt. Dla mnie wymagających bez problemu znaleźć można było samochód klasy B z bardzo dobrym wyposażeniem i ciut mocniejszym niż bazowy silnikiem. Niestety wszystko uległo zmianie. Ceny poszybowały w górę, a wspomniana wyżej kwota nie pozwoli nam na zbyt wiele w kwestii zakupu fabrycznie nowego samochodu.

W związku z powyższym w oparciu o ogłoszenia dealerów z Polski oraz oficjalne cenniki przygotowałem zestawienie w którym w dużym skrócie podane są fabrycznie nowe samochody, które można kupić za kwotę do 50 000 złotych.

1. Kia Picanto

Najtańszy nowy samochód znaleziony w ogłoszeniach znalazłem w kwocie 43 900 złotych. W zamian otrzymujemy dobrze wyposażony, miejski samochód z podstawowym silnikiem benzynowym o pojemności 1.0 litra ze skrzynią manualną o 5 przełożeniach. Na liście wyposażenia znajdziemy m.in. 6 poduszek powietrznych, elektryczne szyby i lusterka, czujnik zmierzchu, klimatyzację manualną oraz bluetooth.

Kia Picanto GT Line REAR 1024x576

2. Mitsubishi Space Star

Za kwotę nieznacznie przekraczającą 45 000 złotych otrzymujemy fabrycznie nowe Mitsubishi. Samochód dostępny jest z silnikiem o pojemności 1,2 litra i mocy 71 KM. Wyposażenie jest porównywalne do wyżej opisanej Kia Picanto.

Mitsubishi Space Star 11 1024x683

3. Hyundai I10

To bliźniaczy model z Kia Picanto. Dysponuje też tą samą jednostką napędową o pojemności 1,0 litra. Ceny samochodów znalezionych w internecie zaczynają się od 45 800 złotych. Na liście wyposażenia dodatkowe znajdziemy radio sterowane kierownicy. Dopłata za lakier metalic wynosi 2 000 złotych.

hyundai i10 06 1024x683

4. Citroen C1

To pierwszy model francuskiego producenta w tym zestawieniu. Za 45 900 złotych otrzymujemy najmniejszego dostępnego w gamie Citroena z homologacją na przewóz 4 osób. Pod maską jest oczywiście silnik benzynowy. Ma on pojemność 1,0 litra i moc 72 KM. Wyposażenie jest porównywalne z innymi modelami w tej klasie.

5. Fiat Fiorino

To dosyć zaskakująca propozycja w tym zestawieniu. Od czynienia mamy z fabrycznie nowym samochodem dostawczym w dodatku z silnikiem diesla pod maską. Za 46 900 złotych otrzymujemy samochód objęty pełną gwarancją producenta. Na liście wyposażenia standardowego znajdują się m.in. bluetooth, klimatyzacja manualna czy komputer pokładowy. Należy pamiętać, że mówimy tu o samochodzie 2-osobowym.

6. Toyota Aygo

Japoński maluch cieszy się w Polsce całkiem sporą popularnością. Samochód jest dostępny z silnikiem benzynowym o mocy 72 KM. Oferowana w internecie wersja poziomem wyposażenia odbiega od innych samochodów w tej klasie. Na pokładzie Aygo znajdziemy m.in. tempomat. Samochód oferowany jest w kwocie 47.990 złotych.

aygo przod

7. Dacia Sandero

To najnowsze auto w zestawieniu. Aktualna wersja modelu zaprezentowana została w 2020 roku. Pod maską pracuje znany z Renault silnik o pojemności 1,0 litra i mocy 68 KM. Pod względem ilości przestrzeni wydaje się być najlepszą propozycją w tym segmencie. Poprawiono też jakość wykonania, zaś poziom wyposażenia to pewien standard w klasie.

8. Fiat Panda

To jedyny przedstawiciel włoskiego producenta w tym zestawieniu gdy weźmiemy pod uwagę samochody osobowe., Może to trochę dziwić, bo jeszcze kilka lat wstecz Fiat oferował zdecydowanie więcej samochodów w tym przedziale cenowym. Oferowana Panda dysponuje silnikiem benzynowym o mocy 70 KM. Od niedawna Fiat daje też 5-letnią gwarancje na swoje samochody.

Fiat Panda 2017 1280 06 1024x768

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że nowe samochody mocno podrożały. W kwocie do 50 000 złotych znajdziemy zaledwie 8 modeli fabrycznie nowych. Oczywiście przeglądając uważnie oferty na portalu Otomoto możemy natchnąć się także na okazje typu Hyundai i30. Podana w ogłoszeniu cena to tylko cześć kwoty koniecznej do zapłacenia za samochód. Zazwyczaj jest to wpłata własna, bo oferta dotyczy wynajmu długoterminowego. Szukając samochodu nowego w podanym przedziale cenowym dobrze jest dokładnie przeczytać treść ogłoszenia. Gdy mamy wątpliwości nie powinniśmy się wahać, lepiej zadzwonić do doradcy niż rozważać jak rozwiązać podpisaną pochopnie umowę przedwstępną.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Producenci

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.