Prostownik do samochodu: jaki kupić? Jak wybrać najlepszy?

Jest chłodny, jesienny poranek. Ty spieszysz się do pracy, właściwie to już wiesz, że zaraz się spóźnisz. Niestety, Twoje auto jak na złość nie chce odpalić – drzwi jeszcze się otworzyły, ale silnik nie może zakręcić. Paliwo jest, wszystko niby wczoraj działało – co się mogło wydarzyć? No cóż – pewnie to akumulator – ostatecznie to jedna z najczęstszych przyczyn unieruchomienia samochodu. A wiesz że można było tego uniknąć? Na pewno nie zaszkodzi jeżeli raz na jakiś czas doładujesz baterię – służy do tego prostownik samochodowy. Dziś dowiesz się, jaki prostownik kupić, co wziąć pod uwagę wybierając takie urządzenie, a także ile ładować akumulator.

Prostowniki samochodowe – jakie rodzaje? 


Na rynku dostępne są trzy rodzaje ładowarek do akumulatorów samochodowych. Są to:

 • -Prostowniki samochodowe mikroprocesorowe
 • -Ładowarki impulsowe
 • -Ładowarki standardowe (transformatorowe)

Czym różnią się między sobą takie prostowniki do akumulatorów? Urządzenia mikroprocesorowe sterowane są mikroprocesorowo. Dzięki temu, samo ładowanie realizowane jest w sposób w pełni bezpieczny dla akumulatora – kończy się w momencie, gdy bateria jest już w pełni naładowana. Co więcej, mikroprocesorowe ładowarki do akumulatorów samochodowych pozwalają na ładowanie akumulatora bez konieczności wyciągania go z samochodu. Co więcej, takie prostowniki samochodowe mają też specjalne zabezpieczenia, które chronią je nawet w przypadku błędnego podłączenia do baterii.

Z kolei prostowniki samochodowe impulsowe to urządzenia, które zapewniają ładowanie z częstotliwością 1 kHz. Są bardzo lekkie, a dzięki niewielkim wymiarom zajmują mało miejsca. Dzięki dużej mocy zapewniają szybkie ładowanie samochodowych baterii. Niestety, ich stosowanie nie zawsze jest rekomendowane.

wdg logo autobaza

Darmowe Sprawdzenie VIN

Sprawdź wypadkową przeszłość pojazdu

Na koniec prostowniki akumulatorowe typu standardowego. Niezwykle proste w obsłudze i zazwyczaj atrakcyjne cenowo. Opierają się na transformatorze. Bez problemu wystarczą do podstawowych zastosowań w autach osobowych. 

Wybierz swój prostownik samochodowy:  https://ogrzewania.pl/Ladowarki-akumulatorow

zimaauta 1024x565

Prostowniki do akumulatorów – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniej ładowarki do akumulatorów musi być dobrze przemyślany. Aby ułatwić Tobie to zadanie, przygotowaliśmy listę najważniejszych parametrów, które musisz wziąć pod uwagę. Oto one:

 • -Prąd ładowania (szczytowy i skuteczny)
 • -Napięcie wyjściowe i zasilające
 • -Waga
 • -Wymiary
 • -Przeznaczenie (typ akumulatora)

Jak rozumieć poszczególne parametry? Opisujemy poniżej.

Prostownik samochodowy – prąd ładowania

To wartość, która określana jest w amperach. Prąd skuteczny zwykle ma wartość mniejszą niż prąd szczytowy. Jednak to właśnie napięcie określane jako skuteczne jest kluczowe do wyboru odpowiedniej ładowarki do akumulatorów samochodowych. Warto zajrzeć do parametrów prostownika – pomoże to określić, czy konkretna ładowarka rzeczywiście spełni nasze potrzeby.

Jak odczytywać ten parametr? Co do zasady, prąd skuteczny prostownika samochodowego powinien mieć wartość równą przynajmniej jednej dziesiątej pojemności akumulatora w Twoim aucie. Czyli – jeżeli bateria w Twoim samochodzie ma fabryczną pojemność 60 Ah, to ładowarka powinna zapewniać napięcie na poziomie 6 A (amperów).

A jeżeli będzie mniej? Taki prostownik samochodowy oczywiście spełni swoje zadanie i doładuje akumulator. Niestety, będzie to trwało znacznie dłużej. Zamiast kilkunastu godzin, może to zająć na przykład 2 lub 3 dni. 

Napięcie w prostownikach do ładowania akumulatorów

Napięcie wyjściowe prostownika musi być równe napięciu akumulatora. To akurat łatwo sprawdzisz. Jeżeli masz w aucie akumulator 12 V, to i taki prostownik do akumulatora będzie Ci potrzebny. Zresztą, z reguły w samochodach osobowych znajdziemy właśnie takie akumulatory. Inne napięcia to na przykład 6 V (motocykle) czy 24 V (auta ciężarowe, pojazdy rolnicze, ciężki sprzęt). 

Bez problemu można na rynku znaleźć prostowniki do akumulatorów, które pozwalają na przełączanie pomiędzy różnymi wartościami napięcia.

Napięcie zasilające w prostowniku samochodowym

To nic innego jak napięcie w sieci energetycznej. Jeżeli kupujesz prostownik do akumulatora sprzedawany przez polski sklep (czyli posiadający dopuszczenie do sprzedaży w Europie) to i tak zawsze będzie to 230V. Nieco inaczej jest choćby w przypadku prostowników z USA czy innych części świata. 

Prostowniki samochodowe – do jakich akumulatorów?

Większość ładowarek do akumulatorów samochodowych przystosowana jest do urządzeń kwasowo-ołowiowych lub żelowych. Można także znaleźć rozwiązania uniwersalne – dopasowane do obu typów akumulatorów.

Na rynku motoryzacyjnym coraz popularniejsze stają się wszelkiego rodzaju ekologiczne rozwiązania. System start/stop nie jest już luksusowym gadżetem i znaleźć go można nawet w dziesięcioletnich autach. Warto jednak pamiętać o tym, że takie samochody mają nieco inne akumulatory. Nie należy ich ładować za pomocą standardowego prostownika – zamiast niego, rekomendowane jest użycie prostownika mikroprocesorowego.

Ta sama zasada dotyczy aut wyposażonych w systemy odzyskiwania energii. W ich przypadku również należy stosować mikroprocesorowe prostowniki do akumulatorów. Wybór takiej ładowarki pozwoli na dobór idealnych parametrów ładowania w zależności od poziomu energii w akumulatorze czy nawet temperatury na zewnątrz.

prostownik 1024x1024

Czy posiadanie prostownika samochodowego jest konieczne?

Cóż, nie ma co liczyć na to, że akumulator samochodowy będzie działał wiecznie. Szczególnie problematyczne będą chłodniejsze miesiące. Warto jednak wiedzieć, jak możemy wydłużyć jego życie. 

Co szkodzi akumulatorowi?

Dobry, poprawnie eksploatowany akumulator samochodowy powinien bez większego problemu wytrzymać kilka lat użytkowania. Niestety, do przyspieszonego zużycia baterii bardzo często przyczynia się sam kierowca. Zobacz, co może zaszkodzić akumulatorowi Twojego auta:

 • -Jazda na krótkich dystansach (akumulator nie jest w stanie odzyskać energii)
 • -Zużycie elementów osprzętu (alternator, regulator napięcia czy rozrusznik)
 • -Zabrudzenie klem
 • -Brak dbałości o poziom naładowania

Jak sprawdzić poziom naładowania akumulatora? Wystarczy, że zaopatrzysz się w miernik napięcia (multimetr). To urządzenie, które pozwala zmierzyć napięcie panujące w baterii. Poziom napięcia w sprawnej baterii waha się od 13,8 V (włączony silnik i światłą) do 14,4 V (jeżeli nic nie pobiera prądu). A jeżeli poziom będzie niższy?

Nie musisz od razu jechać do warsztatu. Wystarczy mieć pod ręką prostownik samochodowy. Jak go używać opisujemy poniżej.

adowarkaakumulatorowa

Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

Pierwszy krok to wyjęcie baterii z auta. Najpierw luzujemy i odkręcamy klemę minusową, potem dodatnią. Następnie, odkręcamy wszystkie uchwyty oraz mocowania, które trzymają baterię na miejscu. 
Zanim podłączysz prostownik do akumulatora, odłącz go z prądu. Następnie, umieść uchwyty ładowarki na odpowiednich biegunach – czyli plus do plusa i minus do minusa. Kolejny krok to wybór napięcia – w większości wypadków jest to 12V. Po połączeniu prostownika i akumulatora, podłączamy ładowarkę do zasilania.

Ile czasu ładować akumulator?

Dobre prostowniki samochodowe pozwalają na doładowanie baterii w ciągu 10-12 godzin. Wiadomo jednak, że nie zawsze mamy tak dużo czasu – czasem trzeba uruchomić auto w miarę szybko. Minimalny czas przez jaki należy ładować akumulator to przynajmniej kwadrans – jeżeli urządzenie nie zostało wyładowane całkowicie, to taka dawka prądu powinna pobudzić je do życia. Oczywiście po zakończeniu jazdy warto podłączyć akumulator jeszcze raz – tym razem na dłużej. 

Prostowniki do akumulatorów – na ratunek!

O tym, że współczesne auta naszpikowane są ogromnymi ilościami elektroniki wie chyba każdy. Ogromna liczba czujników czy elektronika pokładowa zdecydowanie ułatwiają życie kierowcy i pasażerów, ale jednocześnie stanowią ogromne obciążenie dla akumulatora. No bo przecież jakoś to wszystko trzeba zasilić, prawda?

highway 2909336 1280 1024x682

Prostownik do akumulatora – jaki wybrać?

Wiesz już na co zwracać uwagę poszukując najlepszej ładowarki do akumulatorów samochodowych. Tylko gdzie go kupić? Internet daje nieskończone możliwości – portale ogłoszeniowe lub aukcyjne, sklepy online oraz setki innych miejsc – tam bez problemu znajdziemy prostowniki do akumulatorów samochodowych.

Warto pamiętać o jednym – nie kierujmy się wyłącznie ceną! Ładowarki do akumulatorów samochodowych w podejrzanie atrakcyjnych kwotach to z reguły niewarte uwagi propozycje kiepskiej jakości. Wybierając prostownik do akumulatora warto zwrócić uwagę na produkty takich firm jak choćby Dometic czy nawet Whisper Power (ma je w ofercie firma Skylark Polska). To uznane w branży marki, które cenione są za wysoką jakość i trwałość. 

Źródło: Ogrzewania.pl / art. sponsorowany
Fot. Pixabay

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: