Prosto z Detroit: Mazda Speedster Concept

Mazda MX-5 to samochód, który zna każda osoba na świecie. Ten dwuosobowy roadster produkowany przez japońską markę od 1989 roku, dzięki swoim genialnym właściwościom jezdnym zdobył nagrodę najlepszego sportowego samochodu lat 90. Należało się. Teraz, podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Detroit, Mazda przyprowadziła ze sobą intrygujący koncept.

MX-5 Speedster to ciekawa wariacja na temat drogowej wersji. Jest lekka i zaprojektowana tak, aby jak najlepiej spisywać się w jeździe po torze. Brak tu przedniej szyby i innych luksusów, a nadwozie zostało obniżone o 2,5 centymetra, dzięki zastosowaniu regulowanego zawieszenia. Zmieniła się także masa, ponieważ w przeciwieństwie do MX-5, którą możemy nabyć w salonach, Speedster waży o ponad 113 kg mniej. Nie udałoby się tego osiągnąć, gdyby nie zastosowanie karbonu we wnętrzu auta, jak i w elementach nadwozia.

Pozostałe zmiany obejmują centralnie zamontowany, sportowy układ wydechowy i 16-calowe “wyścigowe” felgi. Szkoda tylko, że pomimo zainteresowania ze strony klientów, Mazda nie chce wprowadzić torowej MX-piątki do produkcji. Żałuję, bo jest to już drugie podejście producenta. Pamiętajmy, że w 2009 roku na targach IAA zaprezentowano podobny twór, jakim była Mazda MX-5 Superlight.

 

 

 

źródło: gtspirit.com

Dyskusja

komentarzy