Problem z nawigacją w nowych Fiatach

Dzisiaj otrzymaliśmy ciekawego maila od naszego czytelnika Pawła, który ma dość nieprawdopodobny problem z nowym Fiatem. A raczej z salonem, który wprowadził go w błąd. Zobaczcie o co chodzi.

 

Nasza strona, to z jednej strony spełnienie naszych motoryzacyjnych pasji, ale z drugiej chęć pomocy naszym czytelnikom, więc jeśli spotykacie się z czymś “nie halo” związanym z motoryzacją piszcie do nas śmiało – redakcja@motopodprad.pl


Mail zaczyna się tak:

Witam chciałbym poruszyć temat jak FCA ( Fiat , Jeep, Alfa romeo, Lancia ) okłamuje swoich klientów przy nabywaniu nowych samochodów z nawigacją .W roku 2015 podobna była sytuacja z mazdą 6, bo kradli ją na potęgę, dzięki artykułom zmieniło się i Mazda stosuje lepsze zabezpieczenia.

Liczymy, że nasza publikacja również zmieni sytuację z FCA.

Wszędzie Fiat chwali się że system nawigacji uconnect 6,5 cala jest wyposażony w nawigację tomtom :

 

Wszyscy sprzedawcy w całej Polsce wmawiają klientom, że jeśli dokupią ucoonect 6,5 cala będą mieć darmową nawigację TOMTOM z darmową aktualizację do 90 dni od zakupu auta.

 

Tak było w moim przypadku. Otóż zakupiłem Fiata 500x w zeszłym tygodniu w środę i dopłaciłem 3 tys.zł do nawigacji. Niestety, okazało się, że po wyjechaniu z salonu nawigacja nie ma nowych dróg. By to zmienić wszedłem w opcje i okazało się, że takiej ikonki jak aktualizuj nie ma. Zadzwoniłem do firmy TOMTOM i przebyłem szok. Firma TOMTOM daje aktualizacje tylko do modeli uconnect 5-calowych (za wyjątkiem Fiata Tipo), a co do modeli 6,5 calowych oni nie są właścicielami map – są tylko właścicielami systemu uconnet.

Od razu udałem się do salonu gdzie kupowałem auto, by wyjaśnić sprawę. Szef serwisu powiedział że na 100% w systemie są mapy TOMTOM. W międzyczasie dzwoniłem do 8 salonów fiata, by to potwierdzić i  usłyszałem to samo – model 6,5 cala jest wyposażony w nawigację TOMTOM.

Napisałem pismo do Fiata w Polsce. Dzwonił do mnie pan z działu do spraw klienta i powiedział mi, że w aucie jest zainstalowana nawigacja TOMTOM. Zgodziłem się z nim, że fakt system jest z TOMTOMa, ale mapy nie wiadomo kogo i że się nie da ich zaktualizować. Powiedziano mi że jestem pierwszym przypadkiem w Polsce, który ma problemy z nawigacją i oni to sprawdzą. W piątek 12.08.2016 otrzymuje informację z działu, który zajmuje się nawigacjami:

  • Pan przeprasza mnie przez telefon  i informuje, że w moim aucie jak i wielu innych klientów jest zainstalowana mapa innego dostawcy – HERE.

W skrócie ja mam auto z 2016, ale mapy są z 2013 roku. Dopiero we  wrześniu będzie aktualizacja za 200 euro.

Jak jest to możliwe, że wszyscy wmawiają nam, że w aucie jest nawigacja TOMTOM, a okazuje się być HERE? Powiedziano mi, że mam mieć pretensje do sprzedawcy, bo to oni odpowiadają za stan i że wprowadzili mnie w błąd, oni też nie odpowiadają za dział marketingu w Fiacie. Nie powiedzieli mi co mam zrobić i oni nie wiedzą, bo Fiat Auto Poland nie odpowiada za stan obecny. Tylko dilerzy. Tam gdzie kupowałem diler jest w szoku, bo otrzymał oficjalne informacje, że we wszystkich autach gdzie są montowane uconnect 6,5 cala i fiat tipo z uconnect 5-cali nie ma nawigacji TOMTOM  i to sprzedawca odpowiada za wprowadzenie ludzi w błąd. Salon gdzie kupiłem auto jest w szoku, że to na nich zwalono i wcześniej ich niepoinformowano. Dzwoniłem w sobotę  do Krakowa, Warszawy, Łodzi i wszyscy wmawiają, że jest zamontowana mapa z firmy TOMTOM. Gdy opisuje im co mnie spotkało to odpowiadają mi, że mają pisma, ale na  bilbordach Fiat reklamuje się co z nawigacjami TOMTOM .

 

W moim przypadku nawigacja 5calowa była w standardzie, więc do większej musiałem dopłacić 3 tys.zł – namowy sprzedawcy, ponieważ dużo podróżuje po Polsce.

Jak się okazuje problem jest w całej Europie z nawigacjami Fiata, w tym w Polsce. Internet aż huczy o tym. Fiat w Polsce i Europie próbuje wyjść na prostą, ale okazuje się, że to tylko Fiat kłamał co do czystości spalin i teraz kolejne oszustwo odnośnie nawigacji. Fiat musi się przyznać do błędu. Ja oczekuje, że dostanę aktualizację gratis tak jak obiecywano mi w salonie. Na razie Fiat umył ręce. Mam pierwszy raz w życiu Fiata – model 500x biały lounge 1.6 z fabryczną instalacją gazową .

 

Oto linki jak opisują na forach ludzie jak ich oszukano przy nawigacjach z FCA:

http://www.forum.alfaholicy.org/mito_giulietta/114192-uconnect_radio_nawigacja-4.html?s=b0df95a43898beea8d06969083f4f6bd

http://www.forum.alfaholicy.org/mito_giulietta/138457-uconnect_pytania_odpowiedzi-10.html

http://fiatklubpolska.pl/500-449/fiat-i-jeep-ma-problemy-z-uconnect-6-5-a-33459/

http://www.jeep.org.pl/forum/thread-57814-post-1099670.html#pid1099670

http://fiatklubpolska.pl/tipo-531/nawigacja-33299/

 

Pawle, mam nadzieję, że ten materiał jakoś pomoże! Gdy trafi do nas testowy Fiat na pewno to sprawdzimy! Gdybyście mieli podobne problemy piszcie w komentarzach! Sprawę sprzedamy Turbo Kamerze – może jakoś pomogą!

 

*mail po lekkiej korekcie gramatycznej – merytorycznie niezmieniony

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: