Zatłoczone ulice dużych miast oraz brak miejsc parkingowych sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup praktycznego skutera. Taki pojazd pozwala ominąć problematyczne korki w godzinach szczytu i znacznie ułatwia dojazdy do pracy. Osoby marzące o wycieczkach poza miasto i nieco dalszych wyprawach chętniej zaś decydują się na motocykle o pojemniejszym silniku. W tym przypadku trzeba jednak mieć też odpowiednie uprawnienia.
Kiedy prawo każdy kategorii B nie wystarcza…
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, prawo jazdy kategorii B uprawnia posiadającą go osobę do jazdy motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba ta posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. Tego typu pojazdy mogą więc doskonale sprawdzić się w warunkach miejskich i pozwolą wygodnie przemieszczać się w godzinach szczytu, kiedy zakorkowane ulice utrudniają szybkie dotarcie do pracy czy powroty do domu. Wśród uprawnień motocyklowych wymienia się zaś kilka kategorii pozwalających na kierowanie pojazdami o różnej mocy i po spełnieniu odpowiednich warunków. Jakich?
Kategoria AM
Posiadanie prawa jazdy tej kategorii uprawnia do kierowania pojazdami motorowerowymi oraz czterokołowcami lekkimi, czyli quadami. Aby jednak starać się o odpowiednie uprawnienia, trzeba mieć ukończone 14 lat, przy czym osoby niepełnoletnie mogą zapisać się na kurs za pisemną zgodą rodzica bądź opiekuna.
Kategoria A1
Poza pojazdami wymienionymi dla kategorii AM, uprawnia również do kierowania motocyklami wyposażonymi w silnik o pojemności skokowej, która nie przekracza 125 cm3; a także o mocy do 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii A1 mogą też zgodnie z prawem prowadzić motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW. W tym przypadku wymagany wiek wynosi 16 lat.
Kategoria A2
Prawo jazdy tej kategorii pozwala na legalne kierowanie motocyklem o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Trzeba jednak pamiętać, że nie może on być osiągnięty poprzez modyfikację motocykla o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego pojazdu. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii A2 mogą również zgodnie z prawem prowadzić motocykl trójkołowy o mocy sięgającej do 15 kW oraz pojazdy wymienione dla prawa jazdy kategorii AM. O te uprawnienia starać się mogą osoby po 18. roku życia.
Kategoria A
Posiadanie prawa jazdy kategorii A pozwala na kierowanie zgodnie z prawem motocyklami bez żadnych ograniczeń oraz pojazdami określonymi dla kategorii AM. Aby móc przystąpić do egzaminu trzeba mieć 24 lata, ale z pewnymi odstępstwami. O prawo jazdy kategorii A mogą starać się również osoby, które ukończyły 20 lat pod warunkiem, że mają prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej dwóch lat, oraz żołnierze kierujący pojazdami Sił Zbrojnych RP w wieku co najmniej 18 lat. Oczywiście konieczne jest też ukończenie odpowiedniego kursu. Szczegółowe informacje na temat warunków, jakie należy spełnić, aby przystąpić do egzaminu państwowego, można znaleźć m. in. na https://www.gazelka.pl/jak-zrobic-prawko.html.
Źródło: Gazelka.pl / art. partnera