Porsche 917 Concept na pięćdziesięciolecie

Porsche Museum w Stuttgarcie szykuje specjalną wystawę poświęconą modelowi 917. Jej częścią będzie nowoczesna interpretacja kultowego zwycięzcy Le Mans.

Niemal dokładnie 50 lat temu w Genewie Porsche pokazało model 917 – dominatora, który w kilka lat podbił tory wyścigowe na całym świecie. Samochód ten brylował w wyścigach wytrzymałościowych, a jego największym sukcesem był laur z Le Mans 1970 powtórzony rok później. Na sezon 1972 uzyskał stosowne poprawki, w tym dodanie turbosprężarek do potężnego V12. Zaowocowało to zwycięstwami w amerykańskiej serii CanAm i przyczyniło się do rozwoju pierwszej generacji Porsche 911 Turbo (1974). Ogółem powstało 25 sztuk, bo tyle było potrzebnych do uzyskania homologacji FIA.

porsche 917 1024x576
Wszystkie 25 sztuk 917 w jednym miejscu. Niepowtarzalny widok.

Między 14 maja, a 15 września w muzeum w Stuttgarcie pojawi się specjalna wystawa poświęcona modelowi 917. W jej skład wejdzie aż 10 odrestaurowanych egzemplarzy tego samochodu, w tym 917-001. Jako auto wyścigowe przeszedł on wiele modyfikacji na przestrzeni czasu, ale w wyniku renowacji przywrócono stan z 1969 r. Łączna moc silników tych 10 aut to aż 7795 KM!

Razem z wystawą Porsche zaplanowało coś jeszcze – nowoczesną interpretację 917 w postaci studyjnego konceptu. Jego sylwetkę widzicie na zdjęciu głównym z felgami przypominającymi te z 918 Spyder. Nie wiadomo jeszcze nic na temat technicznej strony konceptu. Pewne jest jedno – wersja produkcyjna nawet nie jest brana pod uwagę.

Bartłomiej Puchała
fot. Porsche

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.