Z mobilnej ładowarki zaprojektowanej w Krakowie korzystają już użytkownicy samochodów elektrycznych z 17 krajów Europy. Dzięki innowacjom zastosowanym w GC Habu nie muszą się już martwić o to, jak doładować baterie będąc w trasie.
Mobilna ładowarka Habu to pierwsze tak zaawansowane urządzenie zapewniające pełną niezależność użytkownikom samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Dzięki umiejscowieniu wszystkich komponentów we wtyczkach, pozbawiona jest nieporęcznej puszki z elektroniką (tzw. “cegły”). Wpięcie w gniazdo siłowe pozwala ładować samochód z mocą 11 kW w domu, bez konieczności montażu wallboxa na ścianie. Można ją także zabrać ze sobą w drogę i użyć w czasie noclegu czy postoju, a z pozyskanej do ładowania energii rozliczyć się dzięki dedykowanej aplikacji.
Ładowarka do samochodów z aplikacją made in Poland
Poza precyzyjnym szacowaniem kosztów zużytego prądu w dowolnej walucie, aplikacja umożliwia zdalną kontrolę i zarządzanie poszczególnymi sesjami ładowania. Użytkownik może dowolnie ustawiać moc i czas ładowania, a także dopasować ilość energii do dystansu planowanej podróży dla wybranego modelu samochodu. Analizę danych dotyczących kosztów czy mocy ładowania w wybranym ujęciu czasowym (np. miesięcznym) umożliwia narządzie agregujące statystyki.
Projekt ładowarki od początku do końca powstawał w dziale badań i rozwoju Green Cell w Krakowie. Urządzenie miało być nie tylko efektywne i poręczne, ale także ergonomiczne i dopasowane do oczekiwań użytkownika. Jego premiera odbyła się w lutym 2023 roku.

Habu od Green Cell z nagrodą Red Dot
– Od początku prac nad Habu zależało nam na wieloaspektowym, unikalnym doświadczeniu użytkownika w kontakcie z urządzeniem. Poza przeniesieniem komponentów z cegły do wtyczek – co wyeliminowało konieczność schylania się w trakcie korzystania – zadbaliśmy o intuicyjność obsługi ładowarki lokując wyświetlacz i uniwersalny przycisk sterujący w rękojeści – wskazuje Piotr Hojda, head of design w dziale badań i rozwoju Green Cell. Dla samochodów marki Tesla zaprojektowano dedykowane funkcjonalności, umożliwiające użytkownikom otwieranie klapki maskującej gniazdo i kończenie sesji ładowania poza kabiną samochodu. Niewielkie gabaryty i waga pozwoliły zamknąć urządzenie w poręcznym etui, które można umieścić również pod przednią maską.
Innowacyjność, funkcjonalność i ergonomię Habu doceniło jury Red Dot Design Award, przyznając jej w 2023 roku jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Wykorzystanie energii odnawialnej
Green Cell pracuje obecnie nad ekosystemem rozwiązań, pozwalających optymalnie wykorzystywać energię odnawialną do zasilania urządzeń codziennego użytku, w tym pojazdów. W dziale badań i rozwoju firmy powstają m.in. rozwiązania softwarowe integrujące samochody elektryczne z domowymi sieciami. Portfolio firmy obejmuje obecnie 21 autorskich urządzeń.
Materiał przygotowany przez partnera
