Podwyższony dolot powietrza w samochodach terenowych

W jaki sposób zapewnić silnikom samochodów terenowych dostęp do chłodnego i czystego powietrza w każdych warunkach? Montując snorkel, czyli górny chwyt powietrza. Decydując się na tuning pojazdu, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Standardowo w pojazdach powietrze jest dostarczane do silnika na wysokości zderzaka, co w normalnych warunkach jazdy jest w zupełności wystarczające dla uzyskania najlepszych osiągów. Zaprojektowany przez producenta układ dolotowy nie sprawdzi się podczas jazdy w bardziej wymagającym terenie. Dlatego też właściciele samochodów stosują rozwiązania, które zapewnią silnikom pojazdów dostęp do powietrza w każdych warunkach.

 

Odpowiednia mieszanka

Silnik spalinowy, aby pracować potrzebuje nie tylko paliwa, lecz także tlenu. Układ dolotowy powietrza w pojazdach jest tak skonstruowany, aby do silnika dostarczane było chłodne i czyste powietrze. Odpowiednia mieszanka paliwowo-tlenowa w komorze spalania przekłada się na większą moc. W zależności od ilości dostarczanego tlenu do cylindrów, komputer zainstalowany w samochodzie dobiera potrzebną ilość paliwa, by zapewnić optymalne spalanie i osiągi. Im niższa temperatura powietrza, tym większa jego gęstość i zawartość tlenu, co wpływa na większy moment obrotowy.

 

Wodne przeszkody

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż snorkela, czyli górnego chwytu powietrza. Jest to akcesorium terenowe w postaci kanału biegnącego od nadkola do słupka i zakończonego wlotem powietrza. Snorkel spełnia swoją rolę w dwóch przypadkach. Podczas ekstremalnej jazdy off-road, na rajdach terenowych czy przeprawowych często zdarza się, że kierowcy muszą pokonać brody, strumienie a płytkie rzeki i jeziora. W pojeździe bez wyposażenia 4×4 powietrze zostanie wówczas zassane razem z wodą, która dostanie się do układu napędowego. Skutkuje to zatrzymaniem pracy silnika i może prowadzić do poważnych uszkodzeń, nie mówiąc o tym, że samochód utknie na środku dużej kałuży. Podwyższenie dolotu powietrza ponad poziom wody pozwoli zatem na pokonywanie tego typu przeszkód.

 

…i piaski pustyni

Snorkele zazwyczaj posiadają filtr powietrza umieszczany na jego końcu, który wygląda jak grzyb lub klosz. W ten sposób powietrze dostające się do cylindrów jest oczyszczone z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i pyłów. Podczas rajdów pustynnych czy w trakcie przemierzania suchych terenów takie rozwiązanie znacznie poprawia osiągi pojazdu, a także wpływa na dłuższą żywotność elementów silnika. Poza tym powietrze znajdujące się powyżej dachu pojazdu, skąd jest zasysane przez snorkel jest czystsze i chłodniejsze niż to przy pracujących kołach. Szczególnie dla wypraw na tereny pustynne zaleca się montaż filtrów cyklonowych, które pozwalają skutecznie odseparować od powietrza ziarenka piasku, pył czy błoto. Filtry należy czyścić, a co jakiś czas wymieniać na nowy.

 

Montaż i wybór snorkela terenowego

Montaż snorkel jest ingerencją w oryginalną konstrukcję pojazdu i ściśle zaprojektowany układ dolotowy. Z tego względu warto zakupić sprzęt przeznaczony konkretnie dla marki pojazdu oraz zlecić jego montaż profesjonalnemu serwisowi 4×4. Dlaczego jest takie ważne? W środowisku offroadowców zdania są podzielone co do zalet montażu snorkeli. Przede wszystkim zarzuca się im to, że zmniejszają moc silnika, wpływają na większe spalanie, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej dawki tlenu. Jest to rzeczywiście możliwe w przypadku snorkeli domowej roboty, które mogą mieć zbyt skomplikowaną budowę (zawirowania powietrza na załamaniach rury utrudniają wlot), bądź są źle dobrane pod względem średnicy rury. Mogą być także nieszczelne lub źle zamontowane. Snorkel przeznaczony dla danego pojazdu ma odpowiednią budowę, która zapewni mu optymalną ilość dostarczanego powietrza. Profesjonalny mechanik zadba, by był on szczelnie zamontowany, tworząc przedłużenie układu dolotowego. Ważne jest także antykorozyjne zabezpieczenie nadkola, w którym wykonuje się otwór na snorkel. Jedyną wadą snorkeli, z którą nie da się polemizować, to fakt, że zasysanie powietrza może być bardziej słyszalne w kabinie, co jednak przy włączonym i ryczącym silniku nie powinno być zbyt dokuczliwe.

 

Ostatnią zaletą snorkeli terenowych, której nie da się pominąć jest także aspekt wizualny. Snorkel poprawia wygląd samochodu 4×4 nadając mu terenowy i profesjonalny charakter. Przede wszystkim jednak to dodatkowe wyposażenie off-road skutecznie chroni silnik przed dostawaniem się do wewnątrz szkodliwych substancji i obiektów.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy ze sklepem off-roadowych Janpol4x4, w którym można kupić snorkele wraz z montażem w serwisie: http://www.janpol4x4.pl/snorkele.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: