Podpisano umowę na fabrykę Daimlera w Jaworze

Ministerstwo Rozwoju jak i koncern Daimler AG udostępniły niektóre szczegóły dotyczące zawartej 7 grudnia umowy

 

Cała inwestycja zlokalizowana będzie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej INVEST-PARK, co umożliwia inwestorowi ubieganie się o pomoc publiczną o wartości do 25% kosztów realizacji projektu. W przypadku tak dużej inwestycji nie może być to jednak maksymalna stawka. Dofinansowanie wyniesie Ministerstwo około 18,7 mln euro i pierwsza transza zostanie wypłacona w 2019 r. Wsparcie zostanie udzielone w ramach programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki na lata 2011-2023. Dodatkowo lokalizacja w Specjalnej Strefie Ekonomicznej uprawnia inwestora do pewnych zwolnień z podatku CIT do roku 2026.

 

Mercedes Benz E Class 2017 1280 7e Podpisano umowę na fabrykę Daimlera w Jaworze

 

Inwestycja pochłonie 500 mln euro. Daimler zamierza zatrudnić około 500 pracowników, ale każde miejsce pracy w fabryce to 6 miejsc pracy w branżach kooperujących. W Jaworze będą powstawać czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych Mercedes-Benz oraz komponenty, a cała produkcja ma być eksportowana. Szacuje się, że będzie to około 1% całego polskiego eksportu. Budowa fabryki ruszy w 2017 r., a produkcja najprawdopodobniej w 2019 r.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Mercedes

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.