Perfect Fit – opony najnowszej generacji

Producenci nowoczesnych samochodów dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich pojazdy były szybkie i komfortowe, a zarazem bezpieczne. A ponieważ jedynym elementem mającym styczność z nawierzchnią są opony, najlepsze marki samochodowe projektują auta ściśle współpracując z producentami ogumienia – właśnie tak powstają m. in. opony The Perfect Fit.

 

Opony to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na komfort prowadzenia samochodu oraz bezpieczeństwo podróżowania. Źle dobrane lub niskiej jakości ogumienie może powodować większy hałas, gorsze prowadzenie, ale też sprawić, że samochodów nie będzie zachowywał się stabilnie w zakrętach. Producenci aut doskonale rozumieją, że odpowiednie opony zapewniają maksymalne osiągi pojazdu i większą przyjemność z podróżowania. Dlatego konstruując nowy model ściśle współpracują z producentami ogumienia, co pozwala uzyskać perfekcyjnie dopasowane opony takie jak The Perfect Fit włoskiej firmy Pirelli.

 

The Perfect Fit – na czym to polega?

Koncepcja The Perfect Fit to wykorzystanie podczas produkcji opon materiałów oraz technologii zapewniających doskonałe dopasowanie ogumienia do samochodów, na jakich będą montowane. To jednak nie wszystko – firma Pirelli idzie o krok dalej i proponuje swoim klientom kolorową edycję opon P Zero i Sottozero oraz specjalną platformę pozwalającą na kontrolowanie stanu ogumienia. Jakie zalety mają tego typu rozwiązania? Przede wszystkim jest nią możliwość optymalnego dopasowania ogumienia do charakteru auta. Dla samochodów sportowych, w których liczy się głównie dobra przyczepność i stabilność podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością, marka Pirelli przygotowała opony wzmocnione na bokach i z wzorem bieżnika pozwalającym na skuteczne odprowadzanie wody spod kół. Zapewnia to stabilniejsze prowadzenie szybkiego auta zarówno na prostej, jak i krętej drodze. W komfortowych limuzynach z kolei większe znacznie ma wygoda podróżowania, dlatego ogumienie dla tego typu aut charakteryzuje się mniejszymi oporami toczenia i ograniczonym hałasem. Nowości zaprezentowane wiosną przez Pirelli to ukłon w stronę klientów ceniących sobie możliwość personalizacji wyglądu auta. Kolorowa edycja ogumienia pozwala wybrać jedną z kilku podstawowych wersji kolorystycznych, albo zamówić dowolny odcień. Klienci nie muszą też obawiać się o utratę koloru w wyniku upływu czasu czy użytkowania – do produkcji tego typu ogumienia wykorzystano materiał, który chroni barwny pasek przed blaknięciem bez wpływu na osiągi.

 

Opony na miarę czasów

Coraz częściej słyszy się o inteligentnych domach, a nawet całych miastach, które mogą dopasowywać się do aktualnych potrzeb mieszkańców wykorzystując informacje rejestrowane za pomocą licznych czujników. Firma Pirelli również sięga po możliwości oferowane przez nowoczesne technologie, czego przykładem jest platforma cyfrowa Connesso zaprezentowana wiosną w Genewie. Korzystanie z niej jest możliwe dzięki zamontowaniu w oponach Pirelli specjalnych sensorów dostarczających danych o aktualnym statusie, poziomie zużycia czy o konserwacji każdej z opon. Connesso składa się ze wspomnianego już czujnika, który połączony jest z chmurą Pirelli oraz aplikacją na smartfona – ta ostatnia pełni funkcję interfejsu pozwalającego kierowcy na stałe komunikowanie się z oponami. Sensor waży zaledwie kilka gramów, stąd też w żaden sposób nie wpływa na fizyczne właściwości ogumienia. Po zmierzeniu statusu każdej z opon, wysyła on informacje do chmury Pirelli i aplikacji na smartfonie użytkownika. Dzięki temu kierowca ma aktualne dane dotyczące zużycia opon, liczby przejechanych kilometrów każdej z nich, a także obciążenia statycznego pionowego czy ciśnienia. W kolejnych wersjach planowane jest również regularne dokonywanie pomiaru szacowanego pozostałego czasu użytkowania opon wyrażanego w kilometrach, dzięki czemu kierowca będzie mógł odpowiednio wcześniej umówić się na wymianę ogumienia. Aplikacja Conesso, podobnie jak kolorowa edycja opon, to część projektu Cyber Tyre zapoczątkowanego przez firmę Pirelli w 2005 roku, którego celem jest zapewnienie maksymalnej integracji pomiędzy kierowcą, samochodem i oponami.

 

Źródło: Pirelli / art. sponsorowany

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: