Parę słów o alkomatach

Alkomat jest urządzeniem, które powinien posiadać każdy dbający o bezpieczeństwo kierowca. Rosnąca świadomość o konsekwencjach nietrzeźwości w czasie jazdy sprawia, że ich oferta na rynku stale się poszerza. Jak posiadając taki wybór, znaleźć konkretny model, któremu będziemy mogli zaufać?

Na zakup alkomatu decydujemy się z różnych powodów, ale przeważnie w celu kontroli pracowników lub własnej. Zdarzają się sytuacje, w których idąc do pracy czy wsiadając do samochodu, nie zdajemy sobie sprawy z niewielkiej pozostałości alkoholu we krwi z dnia poprzedniego. Nieświadomie stwarzamy wówczas niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Niezbędny w takich przypadkach jest właśnie alkomat, który dokładnie zmierzy poziom naszej trzeźwości. Urządzenie, mające spełniać tak odpowiedzialną rolę musi być jednak całkowicie sprawne, a co najważniejsze – wiarygodne. Dlatego przed jego kupnem, należy się zastanowić, jak często i w jakich warunkach będziemy go używali, bo to może wpłynąć na nasz wybór.

Rodzaje alkomatów, czyli jaki wybrać sensor.

Przeglądając ofertę dostępnych na rynku alkomatów, spotkamy się z dużą rozbieżnością ceny. Sięga ona kilkudziesięciu złotych, w przypadku słabszej jakości produktów, do nawet kilku tysięcy dla modeli wykorzystywanych przez policję. Nie każdy jednak będzie potrzebował aż tak profesjonalnych urządzeń, chociaż warto zaznaczyć, że jeżeli nie ograniczają nas środki finansowe, to warto taki posiadać. Elementem wyposażenia, które znacząco wpływa na cenę jest wykorzystywany czujnik, tzw. sensor.

To „serce” alkomatu występuje aktualnie w dwóch popularnych rodzajach: półprzewodnikowym i elektrochemicznym. Cechą różniącą te dwie grupy jest czułość na związki w wydychanym powietrzu. Okazuje się bowiem, iż sensory półprzewodnikowe mogą czasem wypaczać wynik pomiaru przez wzgląd na spożywane wcześniej pokarmy lub używki np.: jabłka, płyn do płukania ust czy papieros, co powoduje, że alkomaty z tej grupy są przeważnie tańsze od konkurencji. W przypadku czujników elektrochemicznych, takie sytuacje się nie zdarzają, gdyż reagują one wyłącznie na stężenie etanolu. Jednak aby mieć pewność, że wynik badania jest prawidłowy, powtarza się jego pomiar co najmniej dwukrotnie w kilkuminutowym odstępie czasu.

Tylko precyzyjna powtarzalność daje gwarancje dobrej jakości produktu. Jednak częste używanie alkomatu, powoduje z czasem coraz większy błąd pomiarowy. Dzieje się tak m.in. na skutek często popełnianych błędów jak zbyt szybkie dmuchnięcie, gdzie sensor nie jest jeszcze odpowiednio podgrzany przez urządzenie lub przedostania się bezpośrednio na jego powierzchnię kropelek śliny lub alkoholu, co w ekstremalnych przypadkach może spowodować przekroczenie norm nawet kilkaset razy! Mając pecha, możemy już przy pierwszym użyciu spalić czujnik i zniszczyć urządzenie. Dlatego zaleca się odczekanie co najmniej 30 minut od zakończenia spożywania alkoholu i około 10 minut po wypaleniu papierosa. Nawet restrykcyjnie przestrzegając powyższych instrukcji, producenci mimo wszystko zalecają przeprowadzenie kalibracji danego modelu co pewien czas. Za pomocą odpowiednich maszyn ze ściśle określonym stężeniem etanolu w powietrzu, resetuje się wyniki do odpowiedniej skali. W przypadku alkomatów elektrochemicznych, kalibracji dokonujemy znacznie później niż przy półprzewodnikowych, a przeważnie jest to co 6 miesięcy lub nawet po kilkuset pomiarach.

Gdzie kupić dobry alkomat?

Jeżeli planujemy wykorzystywać alkomat w zakładzie pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie z czujnikiem elektrochemicznym. Ilość przeprowadzonych badań wymaga dokładnych wyników, nastawionych wyłącznie na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Żaden pracodawca nie ma wpływu na to, czy pracownik zdążył jeszcze przed pracą wypalić papierosa czy żuć gumę miętową. Poza tym, w dużych przedsiębiorstwach, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kalibrowanie urządzenia będzie musiało odbyć się jeszcze przed upływem 6 miesięcy, więc należy zwrócić uwagę na jak największą liczbę możliwych do przeprowadzenia badań. Sensor elektrochemiczny umożliwi dłuższe otrzymywanie precyzyjnych wyników, przy rzadszej kalibracji. Znanym na rynku producentem wysokiej jakości urządzeń jest m.in. Dräger.

Natomiast w przypadku indywidualnej osoby, której alkomat ma służyć wyłącznie do prywatnego stosowania, może wystarczyć porządny produkt  z czujnikiem półprzewodnikowym. Na rynku jest wiele modeli zapewniających przyzwoite wyniki m.in. ACE. Wymagane jest jednak zapewnienie odpowiednich warunków przy pomiarze, aby nie zakłócać wyników innymi zapachami oraz rygorystyczne przestrzeganie instrukcji obsługi.

Przy zakupie alkomatów nie zaleca się nabywania urządzeń z drugiej ręki, gdyż nie będziemy posiadać informacji, jak urządzenie było eksploatowane. Istnieje wiele sklepów internetowych jak np. Conrad.pl, gdzie oferta alkomatów jest bardzo obszerna:  http://www.conrad.pl/Alkomaty.htm?websale8=conrad&ci=SHOP_B2C_TAB_CAR_0330137. Znajdziemy tam zarówno profesjonalne alkomaty, które cechują się wysoką klasą dokładności i niską tolerancją pomiaru, wykorzystywane jako alkomaty dowodowe, jak i te do zwykłego, prywatnego użytku. Korzystając z rzetelnego źródła mamy pewność, że produkt będzie nowy i na gwarancji.

Źródło: conrad.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: