Ostatnie Vipery wyprzedane

Jak na ironię, na ogół słabo sprzedające się Vipery znalazły ostatnich nabywców w błyskawicznym tempie. Nic dziwnego, gdyż są to egzemplarze dość wyjątkowe…

 

Niestety kilka tygodni temu Dodge ogłosił, że wycofuje Vipera z oferty w 2017 roku, lecz ostatnie sztuki godnie upamiętnią jego legendę. Dodatkową okolicznością jest fakt, że oficjalne pożegnanie słynnych Żmij zbiegnie się z 25 rocznicą debiutu Vipera na rynku. Na tą wiadomość nabywcy wręcz rzucili się na pięć ostatnich wersji specjalnych. A oto krótka charakterystyka każdej z nich:

Viper 1:28 Edition ACR – na pamiątkę ustanowienia rekordu toru Laguna Seca – czarny lakier, czerwone pasy ACR, pakiet aero i karbonowo-ceramiczne hamulce. 28 egzemplarzy sprzedano w 40 minut. Viper GTS-R Commemorative Edition ACR – remake modelu GTS-R GT2 z 1998 roku. Biały perłowy lakier, niebieskie pasy, ekstremalny pakiet aero i karbonowo-ceramiczne hamulce. 100 egzemplarzy rozeszło się w 2 dni podobnie jak 25 sztuk edycji Snakeskin GTC w zielonym lakierze z czarnym wnętrzem i zaawansowaną aerodynamiką. W 2 godziny znalazły nabywców Vipery VooDoo II ACR – druga edycja modelu z 2010 roku. Ta żmija charakteryzuje się czarno-szarym zestawieniem lakieru, pakietem aero i także wyczynowymi hamulcami. Będzie ich tylko 31 sztuk. 3 dni potem dwaj najwięksi dealerzy Viperów w Stanach wyprzedali ostatnią wersję: Viper Dealer Edition ACR z wnętrzem ACR, białym lakierem, wyczynowymi hamulcami i pakietem aero.

 

Dodge Viper 2 Ostatnie Vipery wyprzedane

 

Lecz to nie koniec historii, gdyż producent zaskoczony tak wielkim zainteresowaniem finałowymi Viperami zapowiedział jeszcze jednego rodzynka – 31 kolejnych egzemplarzy Snakeskin z zielonym lakierem, lecz już w wersji ACR – z pakietem aero i karbonowo-ceramicznymi hamulcami. Oficjalna sprzedaż ruszy w połowie lipca, lecz można się spodziewać że też potrwa bardzo krótko.

Wszystko wskazuje na to, że będą to już naprawdę ostatnie Vipery w historii. Od dłuższego czasu było wiadomo, że Dodge ze swoim gigantycznie wielkim silnikiem 8.4 V10 musi prędzej czy później wypaść z obiegu. Nieoficjalnie mówi się, że powodem wycofania są normy emisji spalin. To, co wiemy na pewno, to że odchodzi kawał legendy. Będziemy tęsknić za Viperami.

 

Dodge Viper 3 Ostatnie Vipery wyprzedane

 

Bartłomiej Puchała

fot. Dodge

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.