Site icon Motopodprad.pl

Opony zimowe – czym się charakteryzują oraz czy istnieje obowiązek ich założenia?

opony

opony

Listopad oraz początek grudnia to czas, w którym kierowcy szturmem odwiedzają warsztaty samochodowe? A po co? Ich głównym celem wizyty jest wymiana opon letnich na zimowe. Choć zdarza się, że spora część osób nie decyduje się na taką wymianę, nie ulega wątpliwości, że działanie to działa na szkodę samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Opony zimowe w ostatnich latach wydają się być mniej potrzebne, niż jeszcze dekadę temu, a jest to spowodowane głównie łagodnymi zimami, jednak nie powinniśmy wpadać w takie błędne koło, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, w której opony zimowe uratują nam życie.

Historia opon zimowych – kilka słów

Opony zimowe po raz pierwszy pojawiły się na świecie w roku 1934. Wprowadziła je firma Nokian, która pochodzi z Finlandii. Było to ogumienie dedykowane samochodom, które często jeżdżą po śniegu. Jak widać, sam pomysł na zimowe opony ma już ok. 80 lat. W tamtym czasie fińska marka stworzyła pierwszy model zimowej opony, które dedykowane były samochodom ciężarowym. Warunki pogodowe w Skandynawii niejednokrotnie zaskakiwały kierowców negatywnie, dlatego właściciel marki postanowił to zmienić.

Jakie podstawowe zalety posiadają opony zimowe?

Najlepsze opony zimowe to marzenie każdego kierowcy, który skrupulatnie, rok rocznie zmienia opony na inne. Nic więc dziwnego, że sporo osób decyduje się na opony zimowe Nokian. Są to dobre opony zimowe, które sprawdzają się doskonale na zaśnieżonej, jak i na mokrej nawierzchni. Opony zimowe gwarantują świetną przyczepność niezależnie od panujących warunków na drodze. Ponadto, hamowanie przy wykorzystaniu opon zimowych jest znacznie krótsze. Wynika to z elastycznej mieszanki, z której produkowane są opony, dzięki której cała opona zimowa radzi sobie doskonale w temperaturach 7-5 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o temat opon zimowych, w ich składzie znajduje się więcej krzemionki, niż w letnich oponach czy oponach całorocznych.

Bieżnik, czyli różnice widoczne gołym okiem

W temacie opon zimowych nie odchodzi się od bieżnika, który jest dość istotną cechą każdego ogumienia. Jest to jedna z bardziej znaczących różnic, jaka występuje pomiędzy oponami letnimi oraz oponami zimowymi. Bieżnik w oponach zimowych jest znacznie głębszy i zazwyczaj charakteryzuje się skomplikowaną i bardziej agresywną rzeźbą. Zazwyczaj taka opona zimowa jest również szersza od przeciętnej, dzięki czemu samochód ma większą powierzchnię przyczepności. Założenie zbyt wąskich opon zimą może grozić poważnym złamaniem felg, a co za tym idzie – zniszczeniem samochodu.

Argumenty za sezonową zmianą opon – opony letnie na opony zimowe

Kiedy temperatura powietrza zaczyna spadać, warto wziąć pod uwagę wymianę opon. Wpłynie to z pewnością na bezpieczeństwo jazdy na co dzień. Komfort jazdy będzie znacznie wyższy, ponieważ każdy kierowca będzie miał w głowie myśl, że zimowa opona, znaczna głębokość bieżnika i wiele innych cech może wspomóc podczas jakiejś nieoczekiwanej sytuacji na drodze. Warto zmieniać opony na zimowe, ponieważ nie są to jedynie produkty antyśniegowe. Jak pokazują autoryzowane testy opon zimowych, ich wymiana wpływa na skrócenie drogi hamowania, a także na lepszą przyczepność na śniegu czy lodzie. 

Bardzo istotną zaletą, jaką można wymienić w przypadku ogumienia zimowego jest jego skład. Większa ilość krzemionki zapewnia odpowiednie właściwości, które są tak pożądane zimą, kiedy warunki drogowe nie są zbyt sprzyjające. Zimowe opony klasy średniej mają również duży wpływ na płynność ruchów. Jeśli zmienimy opony w odpowiednimi czasie, nawet po opadach śniegu nie będzie problemu z podjazdem pod niewielką górkę czy z ruszaniem spod świateł.

Dlaczego kierowcy nie lubią opon zimowych?

Czasem nawet zimowe opony klasy ekonomicznej są dość drogie. Nic więc dziwnego, że koszty odstraszają wielu kierowców. Jednak nie jest to jedyny powód. W przypadku wymiany opon na zimowe należy przygotować się na znacznie większy hałas, który generuje to ogumienie. Głębszy bieżnik powoduje, że w bruzdach gromadzi się powietrze i błądzi po powierzchni opony. Mimo tego, warto jednak skorzystać z opon zimowych, głównie w warunkach zimowych, kiedy już zauważalne jest pogorszenie przyczepności. 

Opony zimowe – warto?

Nadal wielu kierowców zastanawia się, czy warto inwestować w opony zimowe. Wybrać znaną wszystkim markę nie jest trudno, trzeba mieć jedynie na to odpowiednie fundusze. Opony zimowe Bridgestone sprawdzają się doskonale w różnych warunkach zimowych, dlatego są często polecane tym, którzy szukają idealnego produktu dla siebie. Decydując się na ogumienie, warto zwrócić uwagę na opony zimowe 17, które są bardzo często wybierane i chwalone przez kierowców.

Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie swoim, swojej rodziny oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego jeśli masz tylko możliwość, kup opony zimowe, które posłużą Ci kilka lat, a przy okazji sprawią, że długość drogi hamowania będzie krótsza, a całość drogi przebiegnie naprawdę spokojnie. Podjazdy pod górki z takimi oponami również bywają znacznie łatwiejsze.

Źródło: Allegro.pl / art. sponsorowany

Exit mobile version