Opony motocyklowe na każdą okazję

Dobór odpowiedniego ogumienia jest niezwykle istotny, gdy bierzemy pod uwagę komfort i bezpieczeństwo jazdy motocyklem. Wybierając opony warto przeanalizować kilka czynników, nie kierując się tylko i wyłącznie ceną.

 

Jaka opona pasuje do Twojego stylu jazdy?

Decydując się na zakup opon należy przede wszystkim brać pod uwagę styl jazdy. Wiadomo, że właściciele ścigaczy mają inne oczekiwania, od posiadaczy maszyn turystycznych czy crossowych. Już na poziomie wybranego modelu jednośladu można pokusić się o pierwszy podział opon motocyklowych, a przecież należy brać pod uwagę również inne czynniki.

Pierwszą rzeczą jest przestrzeganie zaleceń producenta. Podane specyfikacje dotyczące rozmiaru i typu konstrukcji nie są zbiorem wskazówek, ale wytyczną, której każdy rozsądny właściciel motocykla powinien się trzymać.

 

Opona turystyczna – bezpieczny wybór

Najczęstszy i zarazem najbezpieczniejszy model to opona turystyczna. Spełnia podstawowe potrzeby i wymogi większości motocyklistów. Doceniany jest komfort nawet przy długotrwałej podróży oraz uniwersalność zastosowania. Równie dobrze sprawdza się podczas jazdy po leśnych nieutwardzonych drogach, co na asfalcie. Jest też dobrze dostosowana do zmiennych warunków pogodowych. Wybierając taką oponę motocyklową warto prześledzić fora dyskusyjne, gdzie użytkownicy opisują wrażenia ze stosowania najbardziej popularnych modeli. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak trwałość czy przyczepność podczas pokonywania zakrętów.

 

Dla miłośników szybkości

Posiadacze ścigaczy chętniej kierują swój wzrok ku oponom sportowym, często pochodzącym w prostej linii od tych stosowanych na torach wyścigowych. Tu liczy się przede wszystkim przyczepność, dynamika prowadzenia jednośladu oraz stabilność przy wysokich prędkościach. Takie opony wykonywane są często z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, zwiększając bezpieczeństwo i pomagając prowadzącemu pewnie pokonywać zakręty.

 

Cruiser i chopper – przyjaciele w dalekiej trasie

Jak łatwo się domyślić opony motocyklowe cruiser i chopper przeznaczone są głównie do tego typu jednośladów. Projektowane są zwykle z myślą o wygodzie i komforcie jazdy podczas długich przejazdów. Zazwyczaj są bardziej wytrzymałe, uwzględniając dodatkowe obciążenie i generalnie dużą masę samego motocykla. Ponieważ mają się sprawdzać podczas dalekich podróży, często stosuje się w nich mieszanki dwuskładnikowe, zwiększające przebieg i przyczepność opony.

 

Poza twardym podłożem – tylko offroad

Opony motocyklowe offroad to tytani pracy. Mocna konstrukcja i najwyższa odporność na zużycie to dwie kluczowe cechy takich gum. Nie bez znaczenia jest też podwyższona przyczepność na zróżnicowanych podłożach – od lepkiego błota po kamieniste ścieżki. Dobry wybór opony może znacząco poprawić osiągi i wspomóc kierowcę w trudnych sytuacjach.

 

Rozwaga przede wszystkim

W przypadku motocykli to właśnie opony, wraz ze sprawnym układem zawieszenia i hamulcowym odpowiadają za bezpieczeństwo kierujących. Dlatego dokonując wyboru warto kierować się fachowymi poradami ekspertów i brać pod uwagę opinie doświadczonych użytkowników. Lepiej zastanowić się dwa razy, niż przypłacić zły dobór opon zdrowiem lub życiem.

 

Źródło: tirendo.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: