Opelem Insignią przejechał 2100 kilometrów na jednym baku

Jazda o kropelce, biorąc pod uwagę sposób prowadzenia samochodów przez Polaków, nie jest w naszym kraju popularna. Oczywiście wina za taki stan rzeczy spada nie tylko na kierowców, ale też na drogi czy olbrzymi ruch. Mimo wszystko do ecodrivingu warto się chyba przekonać. Na przykład taki Opel wysłał Insignię w trasę, a ona przejechała 2100 kilometrów na jednym baku! Można? 

 

Można. I wcale nie potrzeba do tego hybrydowej technologii. Wystarczy 1.6-litrowy silnik diesla o mocy 136 KM i 320 Nm. Te całkiem przyzwoite dane umożliwiły uzyskanie spalania na poziomie 3,46 litra na 100 km.

Warto dodać, gdzie odbyła się taka podróż. Otóż testowana Insignia przejechała trasę z Alp nad Morze Północne i z powrotem, a z jej kierownicą siedział były pilot Airbusa, Feliks Egolf.

Gratuluję umiejętności trzymania prawej nogi na wodzy. Niebawem będziemy testować Mokkę z tym samym silnikiem (mam nadzieję). Spróbujemy sprawdzić czy ten diesel jest rzeczywiście aż tak oszczędny! (edit: testowana Mokka ma silnik 1.4 T, więc musicie jeszcze trochę poczekać…).

agier

fot. General Motors 

 

 

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim garażu stoją obecnie Skoda Scala Style 1.0 TSI DSG z 2020, Audi A3 1.8T 183 KM 315 Nm (chip) + LPG z 2002, a od niedawna spełnienie marzeń Mercedes W124 E-24 (K-Jet, 220 KM) z 1991 oraz zupełnie przypadkowy zakup Citroen Xantia 1.6 88 KM z 1997 roku, na którego nie mam jeszcze pomysłu.