Site icon Motopodprad.pl

Olej silnikowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

140145072161433800

140145072161433800

Olej silnikowy stanowi nieodzowny element w pracy każdej jednostki napędowej. Smaruje elementy ze sobą współpracujące, chłodzi silnik i usuwa zanieczyszczenia z jego wnętrza. Aby samochód funkcjonował bezawaryjnie, olej w jego silniku musi spełniać wszystkie swoje zadania. Jego regularna wymiana jest więc czynnością niezbędną w przypadku każdego pojazdu.

Wymianę oleju można zlecić w serwisie samochodowym lub z powodzeniem wykonać ją samemu, co zaoszczędzi nam dodatkowych wydatków. Wbrew pozorom jednak, samodzielny wybór oleju może okazać się czynnością niełatwą, a potężny wybór w sklepach może nas dodatkowo przytłoczyć. Na co zatem należy zwrócić uwagę, aby dobrany przez nas olej spełniał wszystkie potrzebne wymogi i gwarantował bezawaryjną i długotrwałą eksploatację naszego pojazdu?

1. Zalecenia producenta

W wyborze oleju silnikowego pomocna może się okazać instrukcja obsługi pojazdów. Dotyczy to głównie samochodów nowych, w których powinno stosować się zalecenia producenta. W instrukcji znajdziemy niezbędne informacje na temat marki i parametrów oleju, który powinniśmy zakupić. Należy jednak pamiętać, że niekoniecznie musimy brać pod uwagę konkretną markę oleju. Taka sugestia wynika bowiem najczęściej z marketingowych umów pomiędzy producentem konkretnego oleju i samochodowym koncernem. Nie ma więc nic wspólnego z parametrami oleju i aspektami technicznymi, przemawiającymi za jego użyciem.

2. Lepkość

Lepkość oleju to według większości kierowców najważniejszy jego parametr. Wiedzieć jednak należy, że opisuje on tylko zachowanie się oleju w konkretnej temperaturze otoczenia. Olej wolniej gęstnieje w niższych temperaturach (czyli jest lepszy), im niższa jest liczba przed literą „W” w jego oznaczeniu. Druga liczba (ta po literze „W”) oznacza natomiast tempo rzednięcia oleju przy rosnącej temperaturze i im ona wyższa, tym olej lepszy. Dla przykładu, olej 0W-30 charakteryzuje się dużą rzadkością we wszystkich temperaturach, natomiast olej 10 W-60 jest na tyle gęsty, że nie spływa nawet w wysokich temperaturach.

3. Klimat

Wybierając olej silnikowy warto zwrócić uwagę na klimat, w jakim nasz pojazd będzie użytkowany. W klimacie gorącym zaleca się oleje gęstsze (te o wyższej lepkości), natomiast w klimacie chłodnym – oleje rzadsze. W samochodowych instrukcjach obsługi znajdują się często odpowiednie tabele, według których możemy dobrać odpowiedni olej do panującego klimatu.

4. Jakość

Od jakości oleju zależy, czy będzie on prawidłowo spełniał wszystkie swoje funkcje w silniku. Parametr ten oznaczany jest według dwóch klasyfikacji

  • klasyfikacja API

W oznaczeniach API olejom nadaje się dwie litery. Pierwsza to „S” lub „C”, które oznaczają, że olej nadaje się odpowiednio do silników benzynowych i diesla. Druga natomiast świadczy bezpośrednio o jakości oleju. Im dalsza ona w alfabecie, tym jakość wyższa. Obecnie najwyższa jakość dla silników benzynowych oznaczana jest literą „M”, a dla silników diesla – literą „I”.

  • klasyfikacja ACEA

W tej klasyfikacji olejom do silników benzynowych nadaje się literę „A” oraz cyfrę od 1 do 5, informującą o jakości oleju, olejom do diesla nadaje się natomiast litery „B” lub dla silników z filtrem cząstek stałych – „C”.

5. Baza olejowa

Baza olejowa to informacja, jakich komponentów użył producent do produkcji oleju silnikowego. W zależności od baz olejowych, olej oznaczony zostaje jako mineralny, półsyntetyczny lub syntetyczny i charakteryzuje się różną odpornością na starzenie (oleje mineralne są najmniej odporne) i na wysokie temperatury (najlepsze są bazy syntetyczne).

6. Aprobata techniczna

Aprobata techniczna to nic innego, jak pozytywna ocena produktu, która stwierdza, że jest on przydatny do zastosowania. Powinna to być najlepsza wskazówka przy wyborze oleju do naszego samochodu. Ważne, aby numer aprobaty. znajdujący się na opakowaniu oleju. zgodny był z numerem widniejącym w instrukcji obsługi pojazdu.

7. Rodzaj silnika

Silnik benzynowy

Wybierając olej do silników benzynowych nie należy kierować się wyłącznie jego jakością. Najwyższa jakość oleju, określana jako A5, przeznaczona jest bowiem jedynie do ściśle określonych jednostek napędowych, skonstruowanych specjalnie z myślą o tych olejach. Jeżeli jesteśmy właścicielami samochodu nowego, powinniśmy zastosować olej syntetyczny, natomiast jeżeli nasz samochód jest już bardziej wiekowy i posiada duży przebieg, warto rozważyć zakup oleju półsyntetycznego lub mineralnego. Nie należy też ponadto szczególnie mocno kierować się firmą, mimo, że produkt markowy jest najczęściej lepszy. Może się bowiem zdarzyć, że patrząc wyłącznie na logo producenta przepłacimy, a z powodzeniem moglibyśmy zastosować olej mniej znanej firmy, ale o podobnych parametrach lepkości i jakości.

Silnik diesla

Dokonując wyboru oleju do silnika diesla musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że nowoczesne silniki, ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję, wymagają często oleju o bardzo wysokich parametrach. Kluczową rolę odgrywają tu bardzo często konkretne aprobaty producenta naszego pojazdu. Olejami o wysokiej gęstości i niskiej jakości zadowolą się jedynie silniki starsze.

Silnik z instalacją LPG

Producenci dedykują często specjalne oleje do samochodów z instalacją LPG, które mają za zadanie pomóc silnikom, gdy układ ich zasilania nie funkcjonuje optymalnie. Do silników z gazem z powodzeniem stosuje się również zwyczajny olej do silnika benzynowego.

Motochemia.pl
Autorem artykułu jest redakcja sklepu internetowego Motochemia specjalizującego się w sprzedaży artykułów motoryzacyjnych takich jak chemia, akcesoria, kosmetyki, filtry i oleje samochodowe
Exit mobile version