Oficjalna premiera Jeepa Grand Cherokee

Jeep długo kazał nam czekać na nowe wcielenie swojego flagowego modelu. Wystarczy spojrzeć na IV generację modelu, który była produkowana nieprzerwanie od 2010 roku by zrozumieć, że to jeden z dłużej produkowanych modeli we współczesnej motoryzacji. Najnowsze wcielenie Grand Cherokee jest masywne, jest bardzo amerykańskie i jeszcze bardziej multimedialne.

Nowy Jeep Grand Cherokee bardzo mocno wpisuje się w obecny język stylistyczny marki. Wygląda naprawdę nowocześnie i masywnie (jak wszystkie generacje produkowane do tej pory) a przy tym nie stracił nic ze swojego niepowtarzalnego stylu. Na tle konkurencji wygląda na większego, cięższego, w dużym skrócie na prawdziwie amerykańskie auto i w rzeczywistości taki jest. Chociaż wierzyć się nie chce, to producent zapewnia, że model powstał na dobrze nam znanej platformie pochodzącej z Alfa Romeo Stelvio. W praktyce Jeep Grand Cherokee może być naprawdę duży. Wystarczy wziąć pod uwagę wersję L by zobaczyć, że długość tego modelu przekracza 5,2 m. Ta właśnie wersja charakteryzuje się dodatkowymi siedzeniami w bagażniku. Mamy więc do czynienia z wersją 7-osobową.

Jeep Grand Cherokee2 1024x682
All-new 2022 Jeep® Grand Cherokee Trailhawk (left) and Trailhawk 4xe

Jeep ze swoim nowym modelem stawia na poprawę jakości. Poprawę widoczną zarówno w jakości materiałów oraz w staranności montażu. Materiały użyte we wnętrzu bez wątpienia przenoszą Jeepa do klasy premium. Projekt deski rozdzielczej robi świetne wrażenie a szczególną uwagę zwraca ekskluzywny wyświetlacz o przekątnej 10,25 cala umieszczony przed fotelem pasażera.

Jeep Grand Cherokee 1024x682
All-new 2022 Jeep® Grand Cherokee Summit Reserve

Nowy Jeep Grand Cherokee to rewolucja w systemach bezpieczeństwa, komforcie jazdy, wyposażeniu, napędzie oraz oferowanych jednostkach. Niezrównane możliwości terenowe to domena Jeepa. By zapewnić jak najlepsze osiągi oraz możliwości jazdy w terenie do dyspozycji mamy trzy renomowane systemy napędu 4×4 – Quadra-Trac I, Quadra-Trac II i Quadra-Drive II. Dodać należy do tego zawieszenie pneumatyczne Jeep Quadra-Lift™ wraz z elektronicznym układem adaptacyjnego tłumienia. Całość to gwarancja niezapomnianych wrażeń o czym świadczą parametry – najlepszy w swojej klasie prześwit wynoszący 11,3 cala (28,7 cm) i głębokość brodzenia do 24 cali (61 cm).

Pod maską nowego Jeepa Grand Cherokee też zaszła nie mała rewolucja. Oprócz potężnych, modnych w Stanach Zjednoczonych jednostek z serii V6 czy V8 znajdziemy też jednostkę hybrydową. To zupełna nowość w gamie tak dużego modelu. Układ napędowy 4xe bo o nim mowa generuje moc 375 koni mechanicznych 637 Nm momentu obrotowego. Grand Cherokee 4xe daje możliwość przejechania około 40 km w trybie całkowicie elektrycznym. Podstawę jednostki stanowi tu turbodoładowany silnik R4 o pojemności 2,0 litra, który należy do rodziny silników Global Medium Engine GME Grupy Stellantis. Jeep Grand Cherokee 4xe jest wyposażony w 400-woltowy pakiet akumulatorów o pojemności 17 kWh.

Jeep Grand Cherokee1 1024x576

Na razie dokładnie nie wiemy kiedy nowy Jeep Grand Cherokee pojawi się w Europie. Wszystko wskazuje na to, że najpierw pojawi się w Ameryce Północnej i będzie to w czwartym kwartale 2021 roku. Jeep Grand Cherokee w wersji 4xe pojawi się w Ameryce Północnej na początku 2022 roku, a na rynkach światowych kilka miesięcy później.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Jeep

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.