Ofensywa Opla: nowy Grandland X

Niemiecki odpowiednik Peugeota 3008 ma szansę na skuteczną walkę o europejskiego klienta.


Grandland X to trzeci przedstawiciel segmentu crossoverów w gamie Opla. Oferuje więcej przestrzeni niż Crossland X, gdyż jest aż o 20 cm dłuższy niż mniejszy brat. Co ciekawe jest też większy niż bliźniaczy Peugeot 3008, mimo zastosowania wspólnej platformy. Konsekwencją tego podobieństwa jest też brak możliwości zamówienia napędu 4×4, którego Peugeot nie ma w ofercie.
Opel w tym modelu zamierza wyróżniać się nie tylko atrakcyjnym designem, ale także nowinkami technologicznymi. Przykładem jest indukcyjna ładowarka do smartfonów oraz system obsługi Opel OnStar, rozszerzony o funkcje rezerwacji hotelu oraz szukania dogodnego miejsca do parkowania.

 

2018 opel grandland x 1024x576

 

Namiastką napędu na obie osie ma być system Grip Control. Rozdziela on moment obrotowy na koła przedniej osi w celu optymalizacji przyczepności na różnych nawierzchniach. Kierowca ma do wyboru 4 tryby jazdy. W przypadku Grandlanda wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów system będzie potrafił też korygować moment zmiany przełożeń oraz czułość pedału gazu.
Opel Grandland X zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publiczności we wrześniu podczas salonu IAA we Frankfurcie. Jesienią zawita do salonów.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Opel

Dyskusja

komentarzy

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.