Odzież odblaskowa – bezpieczeństwo ponad wszystko

Odpowiednie ubranie po zmroku może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy pomocy odzieży odblaskowej.

 

W społeczeństwie wciąż brakuje świadomości na temat bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Bycie pieszym czy rowerzystą nie wymaga takiej znajomości przepisów jak w przypadku kierowców, ale każdy z nas poruszając się po drodze publicznej powinien stosować się do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Poprawianie tej świadomości jest kluczowe do zmniejszenia liczby wypadków śmiertelnych.

Statystyki nie przemawiają na korzyść Polaków. Wciąż mnóstwo osób ginie na drogach, a 1/3 wypadków śmiertelnych to wypadki z udziałem pieszych. Wiele takich sytuacji zdarza się już po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dni są najkrótsze. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że kierowca z włączonymi światłami mijania, oślepiany przez pojazdy z naprzeciwka, jest w stanie zauważyć pieszego z odległości zaledwie 20-30 metrów. Nawet oświetlenie uliczne nie zmienia tego stanu rzeczy.

Piesi i rowerzyści są najsłabszymi uczestnikami ruchu drogowego – w starciu z samochodami zazwyczaj nie mają większych szans. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych w najprostszy możliwy sposób – nosząc odzież lub akcesoria odblaskowe. Nie kosztuje to dużo, a znacząco poprawia bezpieczeństwo. Kierowca po zmierzchu jest w stanie zobaczyć elementy odblaskowe nie z 20, a ze 150 metrów, co daje czas na zaplanowanie manewrów.

 

76 Odzież odblaskowa   bezpieczeństwo ponad wszystko

 

Warto tu wspomnieć, że prawnie zobligowany do noszenia odblasków jest każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym, a za niedopełnienie tego obowiązku karane jest mandatem od 20 do 500 złotych. Kamizelki odblaskowe są także obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu.

Wśród innych uczestników ruchu stosowanie odblasków poleca się wszystkim rowerzystom i motocyklistom. Warto wyposażyć się w takie akcesoria także w przypadku treningu biegowego czy nordic walking.

Rozważając zakup elementów odblaskowych należy zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty. Jest to bardzo ważne, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo – najtańsze produkty często nie spełniają norm i mogą okazać się nieskuteczne lub uciążliwe. Na szczęście na rynku nie brakuje produktów renomowanych producentów oraz oferujących je sklepów. Wszystkie najlepsze, certyfikowane produkty można nabyć poprzez sklep Refloactive.

Refloactive.com to jeden z liderów sprzedaży atestowanych ubrań i akcesoriów odblaskowych oraz typu LED. Oferta jest bardzo szeroka i skierowana do wszystkich. Znajdziecie tam m.in odzież, naklejki odblaskowe, czapki, saszetki i inne. Wszystkie produkty pochodzą od renomowanych producentów i oferowane są w korzystnych cenach.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Refloactive.com

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.