Odkryj z nami auto – Renault Megane Grandcoupe

Nie rozumiem, czemu popularność sedanów w Polsce spada. Duże nadwozie i spore kufry, a także ładniejsze kształty niż kombi mają swoje plusy. Często też traktowane są jako budżetowe wersje danych modeli. Jednym z takich samochodów jest Renault Megane Grancoupe.

Kilkuletnie samochody, to nieidealny przykład polskich aut używanych, ale i takie samochody się sprzedają. Na Motopodprad.pl takich testów czasem brakuje, więc czas powrócić do tekstów o autach używanych. Znana seria Odkryj z nami auto ma charakter bardziej skondensowany i unikalny styl, różniący się od innych tekstów. Mam nadzieję – że się spodoba. Zaczynajmy!

#egzemplarz

Wersja z przedłużonym nadwoziu Megane widywana jest bardzo rzadko na polskich ulicach. Zdecydowanie częściej sprzedawane było nadwozie hatchback lub kombi. Nasz egzemplarz pochodzi z 2019 roku i przejechał już sporo tysięcy kilometrów. Pod maską znalazł się silnik benzynowy o pojemności 1,3 litra oraz mocy 115 KM.

Odkryj auto renault megane grancoupe 31 1024x686

#zalety

 1. Duży bagażnik
  Tak skonstruowane nadwozie pozwala na wygospodarowanie dość dużej pojemności. Minimalnie w tym bagażniku zmieścicie aż 550 litrów. Oczywiście nie mogą to być wielkogabarytowe przedmioty, ale to naprawdę sporo. W sumie niewiele mniej niż w Megane w wersji rodzinnej.
 2. Design
  Trzeba przyznać, że Renault mocno popracowało nad wizualnym aspektem swojego kompaktowego auta. Megane, dzięki oryginalnym reflektorom (zarówno z przodu, jak i z tyłu), wygląda naprawdę atrakcyjnie (zwłaszcza po zmroku). Co więcej mimo nadwozia sedan, auto nie wygląda komicznie, a projekt nie jest pokraczny.
 3. Niskie ceny
  Różnie można traktować ceny używanych samochodów, ponieważ z jednej strony niskie ceny są zaletą dla kupujących, ale i wadą dla sprzedających. W tym przypadku wcielę się jednak w skórę szukających nowego samochodu, ponieważ francuskie auta można kupić naprawdę tanio, a w dobrym stanie oraz z bogatym wyposażeniem.  

#wady

 1. Francuskie rozwiązania praktyczne
  Nie da się ukryć, że francuscy producenci uczą się powoli intuicyjnej obsługi ich samochodów. We wnętrzu Megane Grandcoupe również znalazły się ciekawe smaczki, jak osobna wajcha od audio za kierownicą lub dwa różne miejsca od tempomatu. Na wieńcu kierownicy oraz na konsoli centralnej przy wybieraku skrzyni biegów.  

 2. Twardy plastik
  Zostając we wnętrzu samochodu muszę poświęcić chwilę samemu wykończeniu auta. Niestety w Renault znajdziemy sporo twardych plastików, które otaczają kierowcę i pasażera. Rozumiem, że wiele zależy od wybranego wyposażenia, ale w podstawie jest naprawdę pod tym względem kiepsko
 3. Filtr cząstek stałych i brak LPG
  Średnie spalanie tego samochodu to około 7-8 litrów. Niestety do niego nie możemy zainstalować instalacji gazowej, a sam silnik, jako nowa konstrukcja z 2018 roku, ma niestety filtr cząstek stałych. W dłuższym użytkowaniu auta w mieście może to stanowić problem, ale ogólne opinie o tym motorze nie są złe.

#eksploatacja

Wspomniane ceny Renault Megane Grandcoupe z tym silnikiem i rocznikiem to około 50-60 tysięcy złotych. Nowe auta kosztowały około 15-20 procent więcej, a egzemplarze z zagranicy są nawet dużo tańsze. Jeśli chcielibyście sprawdzić, jak jeździ Megane to z pomocą przychodzi właśnie wypożyczalnia Odkryj Auto, która teraz promocyjnie oferuje ten samochód od 72 złotych za dobę, więc naprawdę atrakcyjnie.

O spalaniu już wspomniałem, a jeśli chodzi o usterki lub typowe przypadłości to należy dbać o elektronikę, która czasem w autem z koncernu Renault zaczyna wariować. Na szczęście nie są to jednak duże problemy.

Odkryj auto renault megane grancoupe 12 1024x683

#niespodzianka

115 KM z manualną skrzynią biegów jest naprawdę dynamiczne i to chyba największa niespodzianka. Lekka karoseria i downsizingowy motor tworzą auto, które potrafi przyspieszyć. Jazda do kilkudziesięciu km/h jest naprawdę przyjemna i samochód grzecznie przemyka sobie po mieście.

#podsumowanie

Gdybym miał wybierać dla siebie nadwozie Megane, to pewnie wybrałbym jednak hatchbacka, ponieważ ponad 4,63 metra byłoby dla mnie za duże. Z drugiej jednak strony, wersja Grandcoupe może być dobrą alternatywą auta rodzinnego lub pomysłu na taksówkę. W sumie częściej w tej roli widzimy Tipo lub Dacię Logan, ale Megane oferuje sporo więcej. Nie nazwałbym go też autem budżetowym – widać to choćby po ukrytych zawiasach w bagażniku.

Odkryj auto renault megane grancoupe 14 1024x682

Jazdy były możliwe dzięki naszemu partnerowi – wypożyczalni Odkryj Auto, więc zapraszam do przejrzenia ich oferty i dowolnego korzystania, bo mają naprawdę sporą flotę. Pandemia zadziałała prokliencko, więc ceny są naprawdę konkurencyjne.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: