Odkryj z nami auto: Citroen C4 Spacetourer

Minivany jeszcze kilka lat temu rządziły w prospektach reklamowych i na ulicach. Teraz spotykamy je prędzej w firmach taksówkarskich. Mimo że straciły na popularności warto docenić ich przestrzeń. Przed Wami używany Citroen C4 Spacetourer.

Pandemia przyniosła nawet nam problemy w codziennej pracy, więc tym bardziej cieszę się, że w końcu mogę na dłużej zająć się autami używanymi. Dzięki temu seria Odkryj z nami auto się rozwinie! Nadal jednak teksty te będą różnić się od innych dostępnych w polskim internecie. Mam nadzieję – że to się wam spodoba. Zaczynajmy!

Citroen C4 Spacetourer 1 1024x716 Odkryj z nami auto: Citroen C4 Spacetourer

#egzemplarz

Powiedzenie „bus musi latać” można też przenieść na przeszklone nadwozie naszego Citroena, ponieważ prawie 40 tysięcy kilometrów w ciągu roku to sporo. Zmiana nazwy z Grand Picasso na Spacetourer miała trochę unowocześnić ten model, ale trzeba przyznać, że egzemplarz z 2019 roku jest naprawdę futurystyczny jak na XXI wiek. Z dwulitrowym silnikiem Diesla o mocy 163 naprawdę przyjemnie samochodem połykać kolejne kilometry.

Citroen C4 Spacetourer 24 1024x867 Odkryj z nami auto: Citroen C4 Spacetourer

#zalety

 1. Diesel
  Długie wyjazdy i wielokilometrowe trasy uwielbiają motor wysokoprężny pod maską. Sprawdzona, dwulitrowa jednostka BlueHDI jest świetna na wakacyjne podróże, bo samochód jest dynamiczny, a przy tym ekonomiczny. Co więcej silnik nie męczy się też w mieście i radzi sobie, więc uznaję go za zaletę tego egzemplarza.

 2. Przestrzeń
  Mówiąc o miejscu w środku w minivanie to trochę banał, ale naprawdę francuskie auta tego segmentu robią to świetnie, zwłaszcza dokładając do tego wszechobecne schowki. Dodając do tego 2 chowane fotele w bagażniku, które łatwo rozłożyć lub złożyć na płasko. Sam kufer ma 643 litry, a po ukryciu 5 foteli przestrzeń bagażowa zwiększa się do ponad 2181 litrów. To naprawdę dużo.
 3. Zwrotność
  Może ciężko w to uwierzyć, ale ten spory samochód bardzo dobrze się prowadzi i jest nad wyraz skrętny. Średnica zawracania to 10,8 metra, a krótki przód wraz z kamerą cofania ułatwiają prowadzenie oraz manewry na ciasnych parkingach. Dodając do tego gładki układ kierowniczy jest naprawdę nieźle.

#wady

 1. Zegary na środku
  Po zajęciu miejsca za sporą kierownicą zdziwić może pozycja zegarów, które pojawiły się w centralnym miejscu deski rozdzielczej pod przednią szybą. Trzeba do tego się przyzwyczaić by wiedzieć gdzie kierować wzrok. Na cyfrowym wyświetlaczu można wybrać sobie motywy lub informacje jak mają być wyświetlane, więc wygląda to dosyć oryginalnie.
 2. Klimatyzacja w systemie infomedialnym
  To niezbyt intuicyjne rozwiązanie by sterować dwustrefową klimatyzacją za pomocą wyświetlacza, a nie osobnych klawiszy. Może dzięki temu kokpit wygląda nowocześnie i jest schludny, ale utrudnia to codziennie użytkowanie. Dodając do tego na przykład zimowe warunki i rękawiczki na rękach jest jeszcze trudniej.
   
 3. Futurystyczne wnętrze
  Citroen od zawsze szokował swoim designem i rozwiązaniami. W środku C4 może zaskoczyć przynajmniej kilkoma rzeczami i dla mnie to wnętrze jest chyba zbyt oryginalne i nowoczesne. Duża powierzchnia szklana, niecodziennie kształty nie muszą się jednak każdemu spodobać.

#eksploatacja

Patrząc na nowe egzemplarze, Citroena C4 w wersji rodzinnej można dostać już za 92 400 złotych. Nasz roczny egzemplarz po eksploatacji na takim dystansie trochę potaniał. Za 50-60 tysięcy złotych można dostać podobny samochód, jeśli mówimy o polskich egzemplarzach. Te z zagranicy bywają tańsze, ale różnie bywa z ich historią. Nawet sama wypożyczalnia sprzedaje teraz jedno auto tego modelu ze swojej floty.

Przechodząc do spalania trzeba przyznać, że ta spora „cytryna” pali niewiele. W trasie nawet 6 litrów, a przypomnę, że samochód waży ponad półtora tony. Gorzej jest w mieście, bo 8 litrów może czasem zaboleć, ale biorąc pod uwagę możliwości samochodu jest to do zaakceptowania.

Citroen C4 Spacetourer 21 1024x732 Odkryj z nami auto: Citroen C4 Spacetourer

C4 wypożyczycie w Odkryj-Auto już za 119 zł za dobę. Cena zależy oczywiście od długości najmu.

#niespodzianka

W testowanym Citroenie C4 Spacetourer zaskoczyła mnie automatyczna skrzynia biegów, a raczej drążek, który służy do jej obsługi. Wzorem amerykańskiego pickupa wajcha do zmiany przełożeń znajduje się za kierownicą. Przyznacie, że dziwna opcja, ale po chwili człowiek się do tego przyzwyczaja. Dodam, że automat jest sześciobiegowy i działa bardzo poprawnie.

Citroen C4 Spacetourer 8 1024x768 Odkryj z nami auto: Citroen C4 Spacetourer

#podsumowanie

Przyznam szczerze, że nie jestem fanem „momowozów”, ale można je pokochać za możliwości. Czy to wycieczka na długi weekend ze znajomymi lub przeprowadzka. Opcje transportowe są naprawdę spore i to przydaje się w codziennym życiu dużo częściej niż człowiek może sobie wyobrazić. Z drugiej jednak strony taki typ auta nie jest dla każdego. Czy Citroen C4 Spacetorurer jest najlepszym minivanem? Tak bym nie zaryzykował, ale oferuje dużo!

Za test oczywiście dziękujemy naszemu partnerowi – wypożyczalni Odkryj Auto, która stała się naszym dostawcą używanych samochodów, zwłaszcza w tym trudnym logistycznie czasie. Zapraszam do przejrzenia ich oferty i korzystania, bo mają naprawdę fajne auta w wielu lokalizacjach, a aktualnie wszystkie auta są zdezynfekowane i dodatkowo w obniżonych cenach.

Konrad Stopa

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: