OC już za 209 zł! Zobacz, jak możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta

Ubezpieczenie samochodu to zazwyczaj bardzo kosztowny obowiązek. Wielu kierowców nie zdaje sobie jednak sprawy, że często przepłacają za swoje polisy. Nie bądź jak oni! Znajdując OC za pomocą porównywarki, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych, a wszystko zajmie Ci tylko kilka minut.

Zauważyłeś, że zbliża się ten moment w roku, gdy kończy się termin obowiązywania Twojego OC i powinieneś pomyśleć nad zakupem nowej polisy? Jeśli przeraża Cię sama myśl o przeglądaniu ofert firm ubezpieczeniowych i dla świętego spokoju wolisz po prostu bez zastanowienia przedłużyć dotychczasową umowę, poczekaj chwilę! Wejście na stronę rankingu OC AC (https://ranking-oc-ac.pl/) nic nie kosztuje, za to oszczędności z tego wynikające mogą Cię zadziwić.

Ubezpieczenie OC – dlaczego tanie oznacza dobre?

Czy wyższa cena wiąże się z lepszą jakością towaru lub usługi? Zwykle tak, ale nie w przypadku OC samochodu. Po to obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zapisany w przepisach prawnych, a zakres ochrony i wysokość odszkodowań gwarantowane ustawowo, żeby każdy kierowca podlegał tym samym zasadom – nieważne, ile zapłaci za swoją polisę. Czy w takim razie warto przepłacać?

Absolutnie nie, co oczywiście nie oznacza, że wszyscy mogą sobie pozwolić na tanie OC. Na cenę ubezpieczenia ma wpływ mnóstwo czynników, dlatego koszt polisy będzie dla każdego właściciela auta nieco inny. Sztuka polega na tym, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę, nie spędzając jednocześnie długich godzin na wertowaniu propozycji różnych firm. Jak to zrobić?

Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi i podpowiedzi rankingu OC/AC, gdzie poszczególni ubezpieczyciele są oceniani m.in. pod względem łatwości w likwidacji szkody czy kontaktu z klientem. Dzięki temu zyskasz pewność, że znaleziona polisa będzie rzeczywiście najtańszą z dostępnych opcji, a w razie potrzeby uzyskasz sprawną i szybką pomoc.

Po co Ci właściwie ubezpieczenie OC?

Tę natomiast docenisz, gdy dojdzie do nieszczęścia. Wyobraź sobie sytuację, gdy spiesząc się do pracy, wpadasz z dużą prędkością na skrzyżowanie, nie zauważając samochodu, który miał pierwszeństwo. Dochodzi do wypadku, w którym cudem nie ma ofiar śmiertelnych, ale poszkodowany kierowca ucierpiał na tyle, że będzie wymagał długiej rehabilitacji, z kolei jego auto to praktycznie wrak. Kto za to wszystko zapłaci?

Jeśli miałeś kupione ubezpieczenie OC samochodu, możesz być spokojny. Nie unikniesz oczywiście różnego rodzaju konsekwencji zdarzenia, ale akurat finansowo będziesz zabezpieczony. Ubezpieczyciel wypłaci bowiem poszkodowanemu odszkodowanie z Twojej polisy, a Ty nie musisz się obawiać, że obarczy Cię częścią odpowiedzialności. Kwoty zagwarantowane przez polskie prawo są w zupełności wystarczające i wynoszą maksymalnie:

  • – 5 210 000 euro za szkody osobowe,
  • – 1 050 000 euro za szkody rzeczowe.

Zapamiętaj więc, że ubezpieczenie OC nie gwarantuje wypłaty odszkodowania Tobie – jego zadaniem jest ochrona osób poszkodowanych w zdarzeniu, do którego dojdzie z Twojej winy. Ty zawdzięczasz mu tyle, że nie poniesiesz kosztów odszkodowania z własnej kieszeni. Biorąc pod uwagę, jak duże mogą one być, jest to naprawdę dobra wiadomość.

Jak zapłacić mniej za OC samochodu?

Jeszcze lepszą jest natomiast to, że na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym możesz naprawdę dużo zaoszczędzić. Ile?

Spójrzmy na przykład 59-letniej kobiety z powiatu grodziskiego. Jest ona właścicielką BMW serii 3 o niewielkim silniku, mającą długoletnie doświadczenie na drodze. Szukając OC za pomocą porównywarki na mubi.pl, znalazła najniższą ofertę za zaledwie 209 zł. To czterokrotnie mniej niż wyniosła średnia cena dla wszystkich kierowców we wrześniu (839 zł)!

Tak duże różnice w cenach ubezpieczenia nie są wcale rzadkością. Wysokość składki OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy, a firmy stosują przy tym różnego rodzaju przeliczniki, zwracając uwagę zarówno na parametry samochodu, jak i cechy jego właściciela. Może się zatem zdarzyć, że nawet kierowcy posiadający identyczne pojazdy, zapłacą kompletnie różne kwoty za ich ubezpieczenie – wyjaśnia Mateusz Piesowicz z porównywarki na mubi.pl.

Co w szczególności wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

  1. Wiek i doświadczenie kierowcy – według statystyk, im młodsza osoba za kierownicą, tym większe jest ryzyko spowodowania przez nią wypadku. Dlatego też kierowcy w wieku 18-25 lat płacą za OC średnio aż 1491 zł, czyli prawie dwa razy więcej niż reszta.
  2. Miejsce zamieszkania – najgorzej mają Wrocławianie, którzy płacą za OC średnio 1023 zł, ale i mieszkańcy innych miast wojewódzkich mogą narzekać na wysokie ceny. W znacznie lepszej pozycji są mieszkający w małych miejscowościach, gdzie mniejszy ruch oznacza mniejsze prawdopodobieństwo uczestnictwa w wypadku.
  3. Marka i model samochodu – jeżdżąc np. BMW, musisz się liczyć z tym, że Twoje OC będzie droższe niż choćby właściciela Toyoty. Wszystkiemu winne statystyki, pokazujące, jakie auta najczęściej biorą udział w wypadkach.

Czynników kształtujących ostateczną cenę składki ubezpieczeniowej jest oczywiście więcej. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, nie tylko uwzględniasz je wszystkie, ale również zyskujesz pewność, że nie przegapisz najniższej dostępnej oferty. Wystarczą 3 minuty na wypełnienie formularza, moment na wyliczenia i kilka chwil na wybór zadowalającej Cię propozycji. Po tym już tylko kupić polisę online i nie ruszając się z domu, masz spokój z ubezpieczeniem na kolejny rok.

Źródło: https://ranking-oc-ac.pl/ / art. partnerski

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: