Site icon Motopodprad.pl

Obowiązki sprzedającego w czasie sprzedaży auta

dokument sprzedazy

dokument sprzedazy

W sieci można znaleźć tysiące stron, które podpowiedzą nam, na co zwracać uwagę kupując używane auto. Nieco trudniej będzie jednak w przypadku, kiedy chcemy w miarę sprawnie je sprzedać, nie czekając z utęsknieniem na telefony od potencjalnych kupujących.Aby szybko i sprawnie przeprowadzić sprzedaż auta, powinniśmy przede wszystkim wystawić je za rozsądną cenę, biorąc pod uwagę, że każde auto poza klasykami co roku traci na wartości i że nie warto żądać za nie takiej kwoty, jaką sami zapłaciliśmy. Trzeba przyjąć, że samochody każdego roku tracą kilka procent swojej wartości i to nawet w takiej sytuacji, kiedy niemal go nie użytkujemy. Jeśli podamy racjonalną cenę, nie powinniśmy mieć problemu ze sprzedażą. Co w takim razie zrobić, aby ubezpieczyć się przed niebezpieczeństwem ze strony kupującego, który zechce nadużyć swoich praw?

Sprzedawaj oficjalnie

Najważniejsza zasada: sprzedawaj auto za taką cenę, jaką rzeczywiście za niego otrzymałeś, nie zaniżając kwoty na umowie. Oczywiście im wyższa kwota, tym wyższy podatek od wzbogacenia zapłaci kupujący, jednak nie warto iść tu na ustępstwa. Najgorszym dla nas scenariuszem będzie oskarżenie o oszustwo na niekorzyść skarbu państwa, który jest reprezentowany przez wydział skarbowy, pobierający podatek od kupującego. kolejną kwestią, która ma niebagatelne znaczenie dla obu stron, jest konieczność zgłoszenia sprzedaży w odpowiednim wydziale komunikacji. Choć kupujący powinien zgłosić zakup auta w swoim wydzielę (i przejść całą związaną z tym procedurę zmiany właściciela pojazdu i ewentualnie tablic rejestracyjnych) to również w naszym interesie jest to, by oficjalnie przestać być właścicielem sprzedanego auta. Podobnie warto zawsze po sprzedaży zgłosić się z kopią umowy sprzedaży w oddziale ubezpieczyciela, u którego mieliśmy wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli o tym zapomnimy, możemy narazić się na przykre sytuacje, w których przez kupującego zostaniemy na przykład pozbawieni zniżek za bezszkodową jazdę.

Płatność za auto: gotówka czy przelew

Choć w naszych czasach najbardziej popularne jest obracanie finansami w postaci elektronicznej, to nie zgadzaj się na taką formę zapłaty. Przede wszystkim należy wystrzegać się płatności typu PayPal: są one objęte specjalnym programem ochrony kupującego, który może wycofać wpłacone już na nasze konto Paypal środki. W konsekwencji możemy zostać na przysłowiowym lodzie, ponieważ kupujący odjedzie naszym autem, pieniądze z paypala zostaną przez niego wycofane, a podane przez niego dane personalne okażą się fałszywe (albo posłuży się skradzionym dowodem osobistym). Jednym słowem powinniśmy unikać wszelkich transakcji, które nie gwarantują nam widoku gotówki i dla własnego bezpieczeństwa nie sprzedawać auta osobie, której dokumenty wydadzą się nam podejrzane. Jeśli przy procesie sprzedaży samochodu będziesz trzymał się powyższych rad, transakcja powinna być bezpieczna dla obu stron. Kluczową zasadą powinno być oficjalne zgłaszanie zmian w posiadaniu pojazdu do wydziału komunikacji oraz do ubezpieczyciela.

Tekst przy współpracy z https://szymalazaremba.pl/.

Exit mobile version