O czym należy pamiętać podczas zakupu nawigacji?

Jakość wyświetlacza, zakres map i ich aktualizacja – to najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę, poszukując nawigacji GPS. Jednak wybiegając idealne rozwiązanie dla siebie, musisz zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników. Dzięki temu za pomocą nawigacji z pewnością zawsze łatwo trafisz do celu swojej podróży.

 

Papierowe mapy i atlasy samochodowe, chociaż darzone przez wielu sentymentem, nieodwracalnie odchodzą do lamusa. Jeśli dużo jeździsz samochodem i odwiedzasz nieznane ci miejsca, na wyposażeniu twojego pojazdu nie powinno zabraknąć funkcjonalnej nawigacji GPS. Oto garść wskazówek, dzięki którym łatwo dokonasz trafionego wyboru.

Wielkość wyświetlacza oraz dźwięk

Wielkość wyświetlacza oraz jakoś prezentowanego obrazu to parametr, który ma ogromny wpływ na komfort użytkowania nawigacji. Im większy wyświetlacz oraz jego rozdzielczość, tym większa czytelność map. Standardowo urządzenia GPS mają wyświetlacz o przekątnej 5 cali, co oznacza, że są porównywalne do większości nowoczesnych smartfonów. Na rynku naturalnie są również dostępne nawigacje posiadające większe wyświetlacze, jednak mogą one przeszkadzać w trakcie jazdy. Specjaliści radzą, aby GPS użyty w samochodzie był wyposażony w nie mniejszy wyświetlacz, niż taki o przekątnej 3,5 cala.

o czym nalezy pamietac podczas zakupu nawigacji 2 rtv euro agd

Innym istotnym elementem, który będzie miał duży wpływ na komfort jazdy pod przewodnictwem nawigacji, jest nagłośnienie. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie urządzenia, które posiada nadajnik FM – w takim przypadku komendy i polecenia głosowe wydawane przez GPS, będą słyszane z głośników samochodowych.

Mapy i aktualizacje oprogramowania

Koszt zakupu nawigacji GPS różni się przez wzgląd na zakres map znajdujących się w pamięci urządzenia. Dostępne są bowiem nawigacje posiadające np. jedynie mapy Polski czy regionu lub całej Europy, a także świata. Poszukując idealnego rozwiązania dla siebie, warto zastanowić się czy faktycznie zakup nawigacji pozwalającej na swobodne podróżowanie po całym kontynencie czy świecie jest zasadny.

Dodatkowo należy także zwrócić uwagę na sposób aktualizacji map – przecież każdego roku drogowcy oddają do użytku kolejne odcinki dróg, dlatego nawigacja wymaga aktualizowania przynajmniej raz na 12 miesięcy. Niektórzy producenci oferują taką usługę darmowo, w przypadku innych wymaga to uiszczenia dodatkowej opłaty, zatem aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej sprawdzić taką informację jeszcze przed zakupem.

o czym nalezy pamietac podczas zakupu nawigacji 3 rtv euro agd

Sposób wizualizacji drogi

Na rynku dostępne są modele nawigacji GPS, które wyświetlają obraz w systemie trójwymiarowym co oznacza, że droga oraz jej otoczenie przedstawione na ekranie, dokładnie odwzorowują rzeczywistość. Takie rozwiązanie może znacznie ułatwiać podróż, ponieważ na ekranie wyświetla się obraz, który w pewnym stopniu przypomina rzeźbę terenu oraz wygląd budynków.

 

Źródło: RTV EURO AGD / art. partnera

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: