Nudzą Cię współczesne crossovery? Przetestuj Suzuki Jimny!

Crossovery i SUV-y dominują w ofertach niemal wszystkich producentów samochodów. I choć nie można im odmówić funkcjonalności oraz efektownego designu, to większość takich aut oferuje co najwyżej średnie właściwości terenowe. Jeśli więc potrzebujesz auta, które nie tylko fajnie wygląda, ale też nie zatrzyma się w głębokiej kałuży, koleinie czy przed ośnieżonym podjazdem, to koniecznie rzuć okiem na Suzuki Jimny. Legendarny model japońskiego producenta nie jest już zarezerwowany tylko dla młodych kierowców.

W tygodniu miasto. W weekend off-road.

Suzuki Jimny najnowszej generacji zyskał bardzo atrakcyjny design. Uwagę od razu przykuwają nowoczesne światła LED, natomiast cała bryła nadwozia sprawia wrażenie potężnej, muskularnej i zapewniającej wysoki poziom bezpieczeństwa. Ten samochód z całą pewnością może się podobać. Zwłaszcza, że każdy detal podkreśla zdolności terenowe auta.

Zdolności – co trzeba podkreślić – nie naciągane, ale jak najbardziej realne. Suzuki Jimny jest prawdopodobnie ostatnim seryjnie produkowanym samochodem tej klasy, który został zbudowany na ramie nośnej. Dodatkowo producent zastosował sztywne zawieszenie ze sprężynami śrubowymi oraz napęd na cztery koła ALLGRIP PRO ze skrzynią redukcyjną. Tym samochodem bez obaw można się wybrać w nawet bardzo trudny teren.

Nie oznacza to natomiast, że Jimny jest toporny. Właściwości jezdne, dobra zwrotność, wysoka pozycja za kierownicą oraz bardzo komfortowe wnętrze sprawiają, że model ten śmiało może pełnić funkcję auta na codzienne dojazdy do pracy, rozwożenia dzieci do przedszkola i szkoły czy na zakupy.

W mieście (podobnie jak w terenie) docenimy prześwit wynoszący aż 210 mm, który zapewnia spokojną głowę podczas podjeżdżania pod wysokie krawężniki czy wjeżdżania w dziury na rozkopanych ulicach.

Takich silników już prawie nie ma

Suzuki Jimny pod kilkoma względami może być uznawany za „ostatniego Mohikanina świata motoryzacji”. Chodzi nie tylko o wspomnianą ramę nośną, ale także układ napędowy. W dobie mody na downsizing i jednostki z turbodoładowaniem fakt umieszczenia pod maską klasycznego silnika wolnossącego musi budzić zaciekawienie.

Jest to bardzo chwalony przez użytkowników silnik benzynowy o pojemności 1.5 litra, który  rozwija moc 105 KM – w zupełności wystarczającą do sprawnego napędzania relatywnie lekkiego samochodu. Co najważniejsze, jednostka ta słynie z bezawaryjności i niskich kosztów obsługi, co w dzisiejszych czasach może stanowić jeden z najważniejszych atutów tego samochodu.

Suzuki Jimny z homologacją N1

Jimny może szczególnie zainteresować przedsiębiorców, będąc ciekawym wyborem np. dla firm budowlanych, remontowych, przewozowych czy agencji reklamowych. Wszystko dzięki temu, że auto jest oferowane na polskim rynku z homologacją ciężarową N1, co pozwala odliczyć pełną kwotę VAT od zakupu. W tym wariancie Jimny oferuje do 863 litrów pojemności bagażnika oraz ładowność do 150 kilogramów.

O zaletach Suzuki Jimny możesz się przekonać podczas jazdy testowej, na którą w dogodnym dla Ciebie terminie umówisz się w salonie autoryzowanego dealera japońskiej marki – MM Cars w Katowicach.

Źródło: MMcars / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy