Motopodprad.pl

Nowy silnik Toyoty pochodzi w Polski

New TOYOTA YARIS 4 HYBRID 3

W obliczu trudnej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa, która bardzo mocno uderza w branżę motoryzacyjną każda informacja o wznowieniu produkcji jest traktowana jako wielki sukces.  Tym bardziej cieszy nas fakt, że pomimo trudnej sytuacji na rynku Toyota w Polsce zdecydowała się uruchomić produkcję najnowszej generacji silnika o pojemności 1,5 litra.

Dokładnie 1 czerwca 2020 roku w polskich zakładach w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęła się produkcja nowej jednostki napędowej Toyoty. Silnik z serii Dynamic Force Engine ma pojemność 1,5 litra i montowany będzie w napędzie hybrydowym i konwencjonalnym nowej generacji Toyoty Yaris i Toyoty Yaris Cross. Ten 3-cylindrowy silnik  benzynowy ze zmiennymi fazami rozrządu bazuje na mocniejszej jednostce o pojemności 2 litrów, którego produkcja rozpoczęła się we wrześniu zeszłego roku.

Uruchomienie produkcji obu wspomnianych jednostek wiązało się z pokaźną inwestycją opiewającą na kwotę 770 milionów złotych. Powstały całkowicie nowe linie produkcyjne, w tym linie odlewnicze, sześć linii obróbczych oraz wspólna linia montażu i podmontażu. Całość zapewnia bardzo dużą wydajność pracy. Zakładana jest maksymalna produkcja wynosząca 312 tysięcy silników rocznie przy zachowaniu pracy na trzy zmiany. Uruchomienie produkcji wymusiło również zatrudnienie 600 nowych pracowników.

Paweł Oblizajek
fot. Toyota

Exit mobile version