Nowa Kia Sorento – krok w stronę premium

Największy SUV Kii już bez kamuflażu. Sorento w najnowszej odsłonie jest większa i o wiele bardziej luksusowa.

Kia właśnie wypuściła porcję oficjalnych zdjęć nowego Sorento, które zadebiutuje za niecały miesiąc. Atmosferę podsyca fakt, że jest to całkiem nowa konstrukcja bazująca na innej platformie niż poprzednik. Stylistycznie auto poszło w dobrą stronę – z przodu wygląda jak nieoferowany w Europie model Seltos, a z tyłu jak amerykańska Kia Telluride. To zdecydowanie dobre wzorce do powielania, muskularne i tak charakterystyczne, że nie da się pomylić. No i w Europie będziemy mieli coś na wzór prawdziwych amerykanskich SUV-ów, tylko ugrzecznione i w hybrydzie lub dieslu.

Informacje o napędzie są na ten moment okrojone. Wiadomo o hybrydzie z wtyczką lub bez – moc 230 lub 260 KM. W obu przypadkach spalinowa jednostka to 1.6 turbo. Diesel także będzie – prawdopodobnie 2.2 200 KM podobny jak w obecnej generacji Sorento. Nie wiemy jeszcze, czy wersja z samą benzyną lub z napędem 4×2 będzie dostępna.

Zrobiło się jakby luksusowo

Największy progres nowe Sorento zalicza we wnętrzu. Przede wszystkim pasażerowie dostanąwięcej miejsca w każdą stronę uzyskane przez zaprojektowanie kabiny od nowa. Rozstaw osi zwiększył się o 35 mm co też nie pozostało obojętne. Mimo to największe wrażenie robi na mnie kokpit. Azjaci potrafią zrobić luksusowe wnętrze po swojemu, ale Kia nie kojarzy się z takimi. Tutaj jednak muszę pogratulować, bo na zdjęciach wygląda to wszystko fantastycznie. Dwutonowe skóry i wykończenie robią wrażenie. Wygląda na to, że klasyczny drążek automatu odchodzi do lamusa w coraz większej liczbie aut. W Sorento z niego zrezygnowano na rzecz pokrętła.

all new kia sorento 4 1024x576

Mimo, że dominują dwa ekrany, nie wycięto w pień wszystkich fizycznych przycisków. Dla mnie to dobrze, czasem jest przyjemnie coś włączyć lub wyłączyć w klasyczny sposób. Są też pokrętła i bardzo ładne ambientowe podświetlenie. Kierownica w dwóch kolorach skóry? To zdecydowanie akcent w stylu premium. No i spodobały mi się klamki – duże, metalowe i wyglądają na pancerne.

Zupełnie nowe Sorento pierwszy raz pokaże się publicznie w Genewie w drugim tygodniu marca, by wkrótce potem wejść do sprzedaży w Korei. W późniejszym okresie zawita na pozostałe rynki.

Bartłomiej Puchała
źródło: Kia

Dyskusja

komentarzy

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.