Site icon Moto Pod Prąd

Niszczycielski wpływ upału na samochód

car 742895 960 720 e1469617687777

car 742895 960 720 e1469617687777

Rozpoczął się czas wakacyjnych wojaży. Dla udanego rodzinnego wypadu niezbędny jest sprawny samochód. Niestety, upał może być przyczyną awarii auta. Aby się tak nie stało, przed wyjazdem trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Słońce i jego palące promienie mają degradujący wpływ na samochód. Począwszy od drobiazgów, takich jak płowienie tapicerki czy pękanie i kruszenie gumowych elementów, takich jak uszczelki, blaknięcie lakieru karoserii, po bardziej poważne sprawy, które mogą mieć wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale też na  stan techniczny naszego auta. Karoserię można chronić częstym myciem i woskowaniem samochodu, co pozwoli również usunąć resztki owadów i ptasie odchody, które niszczą zewnętrzną warstwę lakieru.

Zadbaj o układ chłodzenia

Układ chłodzenia w samochodzie pełni niebagatelną rolę. Dzięki niemu silnik nie rozgrzewa się nadmiernie. Latem, w upalne dni układ chłodzenia ma o wiele bardziej utrudnione zadanie. Nieprawne chłodzenie powoduje wzrost temperatury oleju silnikowego, którego konsekwencją może być zatarcie silnika, awarie tłoków, pierścieni oraz głowica silnika. Parametry pracy silnika pogarszają się. W upalne dni sprawdzaj poziom płynu chłodniczego i uzupełniaj jego niedobory.

Olej do wymiany

Olej silnikowy również chłodzi silnik. Jego poziom zawsze trzeba sprawdzać regularnie. Robisz to przy wyłączonym i zimnym silniku. Jeśli bagnet pokaże, że oleju jest za mało, należy uzupełnić jego niedobór takim samym rodzajem oleju, stąd często, przy wymianie oleju, dostajemy końcówkę na tzw. “dolewkę”. Tę końcówkę warto również zabrać ze sobą w podróż. Nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć i co może się przydać. Lepiej mieć przy sobie, niż później na “gwałtu rety” przypominać sobie, co to był za olej…

Sprawdź opony

Przed wyjazdem koniecznie pamiętaj o oponach. Sprawdź ich stan i ciśnienie, które powinno być zgodne z zaleceniem producenta. Zbyt niskie ciśnienie w oponach może powodować zbytnie nagrzewanie się opon, a tym samym ich szybsze zużycie. W krytycznej sytuacji może dojść do rozerwania opony w czasie jazdy. A to prosta droga do wypadku. Opony mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie wolno bagatelizować ich stanu. Nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo, ale też ze względu na bezpieczeństwo innych.

Rozładowany akumulator

Akumulator może się rozładować również latem. Dla wielu kierowców zaskoczeniem jest fakt, ze im wyższa temperatura zewnętrzna, tym akumulator szybciej się rozładowuje. Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić wiek akumulatora, napięcie, oraz poziom i gęstość elektrolitów. Może czas na zmiany? Bezpieczniej będzie kupić nowy, niż oczekiwać, że stary jeszcze trochę pociągnie… Może akurat przestać “ciągnąć” w połowie drogi, gdzieś pod lasem…

Na upały klimatyzacja

Przed wyjazdem dobrze podjechać na przegląd klimatyzacji. Serwis sprawdzi szczelność układu. Naprawi ewentualne usterki czy wymieni płyn, na pewno trzeba ją odgrzybić i zdezynfekować, dla własnego dobra. Bakterie i grzyby, których siedliskiem jest klimatyzacja, mogą mieć zgubny wpływ na nasz układ oddechowy. Powodować anginy, przeziębienia, stany zapalne. Szkoda zdrowia, gdy słońce świeci.

W aucie nie powinno się zostawiać żadnych drobiazgów, które nie lubią słońca, tak więc lepiej zabierać ze sobą  smartfony, telefony czy aparaty telefoniczne, tak samo jak jedzenie, które w aucie może się błyskawicznie zepsuć. Na przednią szybę warto położyć matę chroniącą przed słońcem i szukać zacienionych miejsc do parkowania.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Autoserwis Fast-Trans z Poznania specjalizującej się w pomocy drogowej i naprawie aut osobowych, dostawczych i ciężarowych.
Exit mobile version