Nilsson XC90: Najlepszy ambulans na świecie?

Nikomu nie życzymy podróży karetką, ale jeśli już, to właśnie taką! Ten ambulans na bazie Volvo XC90 powstał w Szwecji i został wykonany przez firmę Nilsson Special Vechicles.

W Polsce prym wiodą samochody pogotowia ratunkowego skonstruowane na bazie aut dostawczych. Bez specjalnej zmiany kształtu i wyglądu zewnętrznego – modyfikacje polegają głównie na dołożeniu obowiązkowego wyposażenia, okleiny i oświetlenia.
Jeszcze nie tak dawno temu sytuacja wyglądała nieco inaczej i najpopularniejszą karetką był specjalnie przebudowany Polonez, zaś prywatne szpitale często woziły swoich pacjentów np. odkupionymi z Niemiec ambulansami na bazie Mercedesów W124.
W krajach Europy Zachodniej także i dziś sporą popularnością cieszą się samochody specjalne zbudowane na bazie popularnych modeli klasy średniej lub wyższej. Jednym z takich państw jest Szwecja. A skoro Szwecja, to musi byc i Volvo… i to jakie!

Firma Nilsson Special Vechicles z miasta Laholm specjalizująca się w zabudowach strażackich, policyjnych, pogrzebowych i medycznych wzięła tym razem na warsztat nowe Volvo XC90. Efekty robią wrażenie.

XC90 karetka 1

Po modyfikacji ambulans na bazie dużego SUVa szwedzkiej marki może pochwalić się ładownością 700 kg. Zachował również napęd na cztery koła, co w połączeniu z wynoszącym aż 225 mm prześwitem oznacza, że powinien poradzić sobie nawet w ciężkich, zimowych warunkach daleko poza miastem.
Pod jego maską może pracować silnik Diesla D5 o mocy 235 KM lub benzyniak o oznaczeniu T5 wytwarzający 254 KM. A więc nawet pod pełnym obciążeniem raczej nie powinniśmy obawiać się o osiągi.

Jak na nowoczesny pojazd ratunkowy przystało, XC90 może być wyposażone w całą masę urządzeń ułatwiających pracę załodze i jej dyspozytorom. Do oryginalnego ekranu systemu multimedialnego Volvo dołączono tutaj również wyświetlacz systemu służącego m.in. do wyświetlania map, łączności z centralą i komunikacji między kierowcą a pracującymi z tyłu lekarzami. Obok – dotykowy pulpit sterowania syrenami, sygnałami świetlnymi, oświetleniem we wnętrzu i temperaturą.

XC90 karetka 3

Z tyłu, prócz miejsca na nosze, znalazło się wiele schowków i szafek na sprzęt medyczny i leki. Firma Nilsson podkreśla, że w porównaniu z poprzednim ambulansem na bazie modelu XC70, w XC90 jest o wiele więcej miejsca.

XC90 karetka 5

Pojazd od kilku miesięcy trafia już do odbiorców. Póki co są to głównie szwedzkie i norweskie stacje pogotowia ratunkowego, ale my trzymamy kciuki również za to, by któryś z egzemplarzy pojawił się w Polsce.

Fot. Nilsson Special Vechicles / http://teknikensvarld.se

A tutaj: nasz bohater w akcji.

Dyskusja

komentarzy