Następny Jaguar XJ będzie elektryczny?

Zaskakujące plotki krążą wokół następcy aktualnego Jaguara XJ. Następna generacja może całkowicie porzucić silniki spalinowe!

 

2018 jest dziewiątym rokiem pobytu na rynku aktualnej generacji Jaguara XJ. Model ten pozostał daleko w tyle za niemiecką konkurencją i mimo klasy i urody sprzedaje się ich w Polsce po kilka sztuk rocznie. Pod koniec produkcji być może sprzedaż wzrośnie, bo ten model XJ może być ostatnim napędzanym przez paliwa konwencjonalne. Będzie to więc ostatnia szansa na zakup chociażby ryczącego potwora XJR z silnikiem V8 doładowanym sprężarką.

Aktualnie w fazie finalizacji jest wdrożenie Jaguara I-Pace. Elektryczny SUV wejdzie do sprzedaży za kilka miesięcy, a wyposażony jest w napęd elektryczny z dwoma motorami o łącznej mocy 400 KM. Ten sam zestaw miałby trafić do topowej limuzyny Jaguara, która z kolei… przestanie być limuzyną. Nadwozie ma być bowiem praktycznym liftbackiem. Stylistycznie nowy model XJ ma wnieść aktualny język designu Jaguara na zupełnie nowy poziom estetyki, przynajmniej tak obiecują szefowie koncernu JLR.  Elektryczny XJ miałby być konkurencją dla Tesli S, bo niemiecka czołówka oraz Lexus póki co mają w ofercie tylko hybrydy.

 

Jaguar I Pace Concept 2016 1600 88 Następny Jaguar XJ będzie elektryczny?

 

Design nowego flagowego Jaguara poznamy pod koniec 2018 r. Na rok 2019 zaplanowano rozpoczęcie sprzedaży. Kwestią czasu będzie uzupełnienie oferty o mocniejsze modele równające do Tesli P100D.

 

Bartłomiej Puchała

źródło: Autocar

fot. Jaguar

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.