Następca McLarena P1 w fazie testów

McLaren zrobił sporo szumu publikując zdjęcia muła testowego swojego nowego hipersamochodu. Najwięcej emocji budzi centralnie położony fotel kierowcy.

 

Trzymiejscowy układ foteli z kierowcą w środku to oczywiście bezpośrednie odwołanie do legendarnego McLarena F1 z lat 90., który zapisał się złotymi zgłoskami w historii motoryzacji. Pojawił się w roku 1994 i ustanowił rekord prędkości dla samochodu drogowego (388 km/h). Chciałem napisać dla ‘samochodu seryjnego’, ale ciężko produkcję F1 uznać za pokaźną… powstało tylko 106 egzemplarzy wszystkich wersji.

Nowy McLaren, następca P1, także powstanie w liczbie 106 sztuk. Mimo, że do fazy produkcji, czy nawet do fazy gotowego designu jeszcze daleko, to wszystkie egzemplarze znalazły już chętnych. Na razie projekt nazywany jest kodem BP23, a muł testowy oparto na aktualnie produkowanym modelu McLaren 720S. Na razie pewne jest tylko to, że BP23 będzie miał napęd hybrydowy oraz że będzie ‘najszybszym i najbardziej aerodynamicznym’ McLarenem w dziejach. Nie wiadomo jeszcze pod jakim względem najszybszy: chodzi o czas wykonania testu 0-320-0 km/h, czy może o prędkość maksymalną?

 

mclaren bp23 development mule 1 Następca McLarena P1 w fazie testów

 

Następca P1 inspirowany F1 nadjedzie do klientów w 2019 r. Na razie musimy czekać na kolejne strzępy informacji ujawniane przez producenta z Woking.

 

Bartłomiej Puchała

fot. McLaren

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.