Site icon Motopodprad.pl

Najnowsze przepisy w transporcie samochodowym. Co się zmieniło?

przepisy transport

przepisy transport

W 2023 roku przewoźnicy drogowi i kierowcy autotransporterów stają przed nowymi wyzwaniami oraz przepisami, które zmienią prosperowanie transportu samochodów. Zmiany wynikają zarówno z krajowych regulacji, jak i tzw. Pakietu Mobilności, który wprowadza liczne innowacje, mające na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości usług, a także ochronę środowiska naturalnego.

Oświadczenie i coroczne raporty przewoźnika drogowego

Jedną z kluczowych zmian w transporcie aut z Łodzi i innych miast, jest wprowadzenie obowiązku składania corocznych raportów przez przewoźników drogowych. Dokumenty mają na celu zapewnienie większej przejrzystości i nadzoru nad działalnością firm przewozowych. Raporty zawierać będą informacje dotyczące:

Firmy przewozowe będą musiały składać także oświadczenia dotyczące bazy eksploatacyjnej. Ich celem jest potwierdzenie, że przewoźnik spełnia wszystkie warunki oraz wymogi dotyczące miejsc, w których przechowywane i serwisowane są pojazdy. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz zwalczyć nieuczciwą konkurencję.

Tachografy II generacji oraz wyższe stawki za delegację

Kolejną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowych tachografów inteligentnych II generacji. Urządzenia monitorują czas pracy kierowców, prędkość, oraz inne parametry podróży. Dzięki nim możliwe będzie monitorowanie przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Przepis dotyczy pojazdów zarejestrowanych od sierpnia 2023 roku.

Regulacje wpłyną na koszty delegacji krajowych. Nowe stawki mają na celu dostosowanie wynagrodzenia kierowców do aktualnych warunków rynkowych oraz zabezpieczenie ich socjalnych potrzeb podczas wykonywania pracy na trasach krajowych.

Dodatkowo od 2023 roku zostaną wprowadzone nowe wymogi ADR. Przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas przewozu materiałów niebezpiecznych. Od stycznia 2023 roku firmy mają obowiązek wyznaczenia doradcy DGSA, odpowiadającego za monitorowanie przewozu ładunków niebezpiecznych oraz zapobieganie zagrożeniom dla środowiska i ludzi.

Uprawnienia kierowcy oraz limit prędkości

Nowe przepisy dotyczą również wymagań związanych z uprawnieniami kierowcy w zależności od wagi zestawu transportowego. Kierowcy przewożący zestawy powyżej 3,5 tony muszą posiadać uprawnienia kategorii B+E. W przypadku wagi do 3,5 tony wystarczą uprawnienia kategorii B.

W regulacjach określono także maksymalną prędkość dla autotransporterów. Lawety z pojazdem na drogach jednojezdniowych nie mogą przekraczać prędkości 70 km/h. Na drogach dwujezdniowych oraz autostradach ograniczenie wynosi 80 km/h.

Jakie zmiany w przewozach samochodów?

Zmienie uległy zasady przewozu samochodów. Przewożone pojazdy nie mogą:

Co istotne, laweta nie może być cięższa niż pojazd ciągnący.

Wszystkie regulacje w transporcie samochodów, mają na celu podniesienie standardów, bezpieczeństwa na drogach, a także promowanie zrównoważonego rozwoju sektora transportowego. Przewoźnicy oraz kierowcy powinni być świadomi przepisów i dostosować się do nich. Działanie w zgodzie z prawem przyczynia się do poprawy jakości usług.

Źródło: Prilo / art. sponsorowany
fot. unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Exit mobile version