Najlepsze radio samochodowe – jak je kupić?

Współczesne radia samochodowe mogą bardzo wiele: gwarantują rozrywkę na długiej trasie i w korkach, wskazują drogę oraz dostarczają niezbędnych informacji na temat ruchu drogowego. Jak znaleźć to najlepsze?

 

Już standardowe, niedrogie radia samochodowe oferują wiele możliwości. Nie trzeba jednak poprzestawać na podstawowych rozwiązaniach. Coraz częściej kierowcy samochodów osobowych sięgają po takie udogodnienia jak CB radia, nawigacje czy technologie odpowiadające za bezpieczne prowadzenie rozmów telefonicznych w trakcie jazdy. Jak znaleźć najlepsze radio samochodowe, by było wsparciem, a nie irytującym towarzyszem podróży? Oto kilka wskazówek.

 

Ocena możliwości technicznych auta i możliwości portfela

Rozpiętość cenowa w przypadku sprzętu radiowego jest duża. Dlatego na wstępie warto ustalić, ile maksymalnie pieniędzy można przeznaczyć na ten zakup. By cieszyć się dobrym sprzętem, który solidnie pełni swoją rolę, nie trzeba wydawać fortuny. Wiele modeli (jak choćby te: https://www.feuvert.pl/e-sklep/car-audio.html) spisują się naprawdę świetnie, a nie kosztują wiele.

Po określeniu kwoty trzeba sprawdzić, na jakiej wielkości radio można sobie pozwolić. To raczej proste, bo do wyboru są tylko dwa rozmiary:

  • 1-DIN – wielkość standardowa, do zamontowania w kieszeni o wymiarach: 50 mm wysokości, 180 mm szerokości, 160 mm głębokości.
  • 2-DIN – wymaga dwukrotnie większego otworu od standardowego. Jeśli producent auta uwzględnił możliwość zamontowania radia o takich wymiarach, pod odtwarzaczem znajdować się będzie półka lub zmieniarka płyt CD.

Kolejny krok to przyjrzenie się własnym oczekiwaniom. Melomani powinni zainwestować w doskonałe brzmienie. Fani technologicznych nowinek przyjrzeć się radiom multimedialnym z dużym ekranem. A kierowcy pokonujący długie dystanse lub spędzający w aucie sporo czasu, rozejrzeć za dobrym CB radiem.

 

Świetne radio to standard

  • Standardowe radio samochodowe daje możliwość odsłuchania płyt CD czy plików MP3.
  • Może obsługiwać formaty: WAV, WMA, czy FLAC (z USB).
  • Posiada korekty barwy dźwięku i wzmocnienia.
  • Dziś niezbędne wydaje się też wyposażenie radia w gniazdo AUX, dzięki któremu można podłączyć telefon komórkowy, IPoda czy odtwarzacz MP3.
  • Do wygodnych należy system RDS, za jego sprawą radio samochodowe będzie wyświetlać informacje typu: nazwa audycji, lokalizacja nadajnika, częstotliwość, wykonawca utworu, telefon do studia, itp.
  • Ci, którzy nie rozstają się z telefonem komórkowym nawet podczas jazdy, powinni pomyśleć o odtwarzaczu z systemem Umożliwi on rozmowę telefoniczną bez zdejmowania rąk z kierownicy, a także ułatwi słuchanie muzyki z iPoda.
  • Dla wielu kierowców bezcennym rozwiązaniem może okazać się radio z wejściem USB lub miejscem na kartę pamięci. Zapewni to bezproblemowe odtwarzanie plików audio z różnych nośników.
  • Lubiący być na bieżąco, mogą rozpatrzeć zakup radia samochodowego wyposażonego w system TA – na życzenie kierowcy system automatycznie będzie przerywał odtwarzanie muzyki z odtwarzacza CD, by nadać komunikat drogowy. Również dzięki systemowi TP wiadomości z trasy dotrą do kierowcy.

 

Radio multimedialne

Dla zaawansowanych odbiorców audiowizualnej rozrywki idealne będą radia multimedialne. Są wzbogacone o ekran dotykowy i liczne innowacje. Charakteryzuje je prosta i intuicyjna obsługa. Takie radia często można rozbudować o dodatkowe systemy wspomagające kierowcę, jak np. kamera cofania, nawigacja, odtwarzacz filmów DVD.

 

Z praktycznego punktu widzenia

Należy patrzeć na to, jak radio jest zaprojektowane. Godny uwagi jest przejrzysty wygląd i obsługa na tyle łatwa, że kierowca sięga do odbiornika, praktycznie nie odrywając oczu od jezdni.

Radiem sterować można, manewrując gałkami, za pomocą ekranu dotykowego czy przycisków zamontowanych przy kierownicy. Każdy kierowca musi sam ocenić, jaka forma obsługi jest dla niego poręczna i najmniej absorbująca uwagę.

By uniknąć kradzieży, można rozważyć zakup radia ze zdejmowanym panelem, który służy do obsługi radia. Oczywiście należy wtedy pamiętać o zabieraniu go ze sobą.

 

Jak uzyskać idealne brzmienie

Najlepiej montując wysokiej jakości odtwarzacz. Bardziej wymagający odbiorcy mogą zainwestować w głośniki i wzmacniacz. Opłaca się zachować umiar. Kupując głośniki, lepiej postawić na jakość niż ilość. Nie warto też przesadzać z mocą wzmacniacza, by nie uszkodzić głośników. Miłośnicy czystego brzmienia powinni też zdecydować się na odtwarzacz płyt kompaktowych, bo to z nich płynie najczystszy dźwięk.

 

Komponować się z wnętrzem

Radio musi brzmieć, ale i dobrze wyglądać. Ze względów estetycznych warto zdecydować się na podświetlenia w kolorze pasującym do stylu deski rozdzielczej. Mając na uwadze swój komfort, lepiej unikać sprzętu ze zbyt agresywnym czy pstrym oświetleniem.

 

Radia do zadań specjalnych

Kierowcy, szczególnie ci, którzy często są w trasie, mogą ułatwić sobie życie, wyposażając samochód w dobre CB radio. To idealne rozwiązanie na długie dystanse, a także dla kierowców, którzy lubią mieć informacje z pierwszej ręki na temat korków, remontów, objazdów i ogólnej sytuacji na drodze.

Niełatwo jest kupić dobre CB radio. Najlepiej zaufać w tej materii doradcom z dobrego serwisu, którzy zaproponują model z automatyczną redukcją szumów czy płynną regulacją czułości odbiornika. To niezwykle przydatne funkcje. Warto wiedzieć, że jednym z istotniejszych elementów CB radia jest antena. Przed przystąpieniem do zakupu trzeba rozważyć miejsce i rodzaj jej montażu, zwrócić uwagę na jakość wykonania i parametry tego elementu.

Najlepsze radio samochodowe to takie, które potrafi perfekcyjnie zgrać się z potrzebami kierowcy i pasażerów. Możliwości jest mnóstwo. Trzeba tylko dobrze wsłuchać się we własne oczekiwania.

 

Źródło: Feuvert / art. sponsorowany

Fot. Pixabay

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: