Nadchodzi pierwszy miejski samochód marki Cupra – Born

Born to pierwszy bezemisyjny samochód hiszpańskiej marki. Samochód został zaprojektowany tak, by dostarczyć jak najwięcej emocji. Bo właśnie tego od marki Cupra oczekują klienci.

Chociaż oferta silnikowa tego nie zapowiada to już wkrótce możemy mieć do czynienia z naprawdę mocnym i szybkim miejskim samochodem. W dniu premiery potwierdzono dostępność dwóch jednostek napędowych o mocy 150 KM lub 204 KM. Obie dysponują momentem obrotowym na poziomie 310 Nm. Born ma nietypowe rozwiązanie jak na dzisiejsze czasy – napęd na tył. Dla fanów prawdziwej motoryzacji to bardzo dobra wiadomość.

Zdecydowanie najciekawiej zapowiada się wariant, który trafi do sprzedaży w 2022 roku. Jest to pakiet e-Boost, który powoduje podwyższenie mocy silnika do 231 KM. Pakiet ten jest dostępny dla dwóch wersji akumulatorów – o pojemności 77 lub 58 kWh. Pierwszy z nich zapewnia fantastyczne osiągi oraz spory zasięg. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 7 sekund a zasięg szacuje się na 520 km. W przypadku drugiego wariantu zasięg spada do 420 km, zaś przyspieszenie od 0 do 100 km/h wyniesie 6,6 sekundy.

2021 05 25 premiera cupry born miejski samochod elektryczny z charakterem 26 1024x571

Samochód naprawdę bardzo ładnie wygląda. W oczy rzucają się całkowicie nowy kształt przednich reflektorów oraz świetlna linia LED przechodzącą przez całą szerokość tyłu samochodu. Sportowy wizerunek modelu podkreślają nisko umieszczony wlot powietrza o miedzianym obramowaniu oraz linia progowa ciągnącą się po obu stronach samochodu. Nadwozie skrywa także całkiem pojemny bagażnik. Ma on aż 365 l pojemności. Born będzie dostępny w sześciu kolorach lakieru: Vapor Grey, Glacial White, Geyser Silver, Rayleigh Red, Quasar Grey oraz Aurora Blue.

2021 05 25 premiera cupry born miejski samochod elektryczny z charakterem 15 1024x585

W przypadku miejskiej Cupry Born bardzo dobrze wygląda też poziom wyposażenia standardowego. Można się tu spodziewać m.in. zaawansowanych funkcji łączności, takich jak Apple CarPlay czy Android Auto, systemu rozpoznawania znaków drogowych czy rozwiązania Travel Assist, czy adaptacyjnego tempomatu.

Samochód trafi do sprzedaży w Polsce w IV kwartale 2021 roku.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Cupra

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.