Nadchodzi nowy Citroen C5 X

Po latach nieobecności francuska marka na nowo wkracza do segmentu D. Zaprezentowany model już na pierwszy rzut oka jest nietypowy. C5 X to według Citroena połączenie trzech rodzajów nadwozia – sedana, kombi i SUV-a.

C5 X Citroën został zaprojektowany przez Frédérica Angibauda. Zadaniem projektanta było stworzenie samochodu wszechstronnego oraz ekonomicznego. Skąd też prawdopodobnie wziął się pomysł połączenia zalet kilu rodzajów nadwozi w jedną całość.

Na ten moment możemy jedynie skomentować wygląd zewnętrzny modelu. Już na pierwszy rzut oka widać, że nadwozie samochodu będzie się wyróżniać na tle konkurencji. Sylwetka jest muskularna, a zoptymalizowana aerodynamika ma zmniejszyć zużycie paliwa. Smukły profil inspirowany jest stylistyką samolotów. Wyciągnięta linia dachu zaś kończy się wyraźnym spojlerem. Zadbano o detale. Jednym z nich są charakterystyczne dla nowych modeli marki światła w kształcie litery V. Światła tylne z kolei mają podobny kształt litery V co przednie, zapewniając większą spójność całemu projektowi.

Całość ma wyraźnie wyższy prześwit niż tradycyjne sedany czy kombi. Wrażenie to potęgują aluminiowe obręcze kół Aero X o średnicy 19 cali.

Podstawowe dane techniczne samochodu wymiary:

Długość: 4805 mm

Szerokość: 1865 mm

Wysokość 1485 mm

Pojemność bagażnika: 545 l

Na razie nie znamy więcej szczegółów dotyczących tego modelu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje oraz prognozowane ceny. W dużej mierze od tego ostatniego parametru zależy, czy wspomniany model odniesie sukces sprzedażowy.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Citroen

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.