Nadchodzi nowe Renault 5

Moda na wskrzeszanie samochodów retro nie ustaje. Nie mamy na myśli tutaj wzrostu zainteresowania pojazdami typu youngtimer czy oldtimer ale o projektowaniu nowych samochodów w oparciu o dawne wzory. Najlepszy tego przykładem jest Fiat 500. Jego aktualna wersja produkcyjna czerpie garściami z pierwowzoru pokazanego w 1957 roku.

Sukces Fiata zainspirował projektantów francuskiej marki Renault. Wszystko wskazuje na to, że do salonów sprzedaży już niedługo może trafić nowa odsłona popularnego dawniej modelu 5.

2021 RENAULT 5 PROTOTYPE ET RENAULT 5 TL 1024x666

Renault 5 Prototyp stanowi zapowiedź przyszłego modelu elektrycznego. Praca nad prototypem musiała odbywać się w ściśle wyznaczonych ramach. Przy tego typu projektach chodzi o zinterpretowanie na nowo dawnego modelu i dokonanie projekcji w przyszłość, aby uczynić go modelem nowoczesnym. To bardzo trudne zadanie, które udaje się nielicznym.

Sam projekt wygląda bardzo odważnie i nowocześnie. Śmiałe linie, drapieżny przód i świetnie narysowany tył sprawiają, że projekt wręcz musi się podobać.

2021 Renault 5 Prototype 1 682x1024

Na razie nie ma żadnych szczegółowych informacji kiedy można się spodziewać wersji produkcyjnej. Jak będzie ona zbliżona do pokazanego prototypu to warto będzie zaczekać nawet parę miesięcy.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Renault

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.