Motopodprad.pl

Nadchodzą zmiany numerów tablic rejestracyjnych w dużych miastach Polski

Kodiaq13

Kierowcy kupujący nowy lub używany samochód w dalszym ciągu mogą się starać o przyznanie nowego numeru rejestracyjnego. Chociaż przy samochodach używanych nie jest to wymogiem, to jednak bardzo wiele osób decyduje się ta taki krok. Oznacza to, że powoli kończą się dostępne kombinacje cyfr i liter.

Sytuacja dotyczy kilku dużych miast w Polsce. Wśród nich znajdziemy Kraków, Poznań oraz Wrocław.

Dla przykładu Kraków, którego numer tablicy rejestracyjnej zaczynał się od liter KR teraz będzie zaczynał się od liter KK. System numeracji ma być taki sam jak w przypadku KR, co oznacza start od serii 00000. Według prognoz, taki system numeracji powinien wystarczyć na 20 lat.

Podobna sytuacja ma miejsce w Poznaniu. Tablic zaczynających się od liter PO wystarczy na około 4 miesiące. Później będą wydawane te o oznaczenie PY. Wybór na PY padł po głosowaniu mieszkańców. Drugie miejsce zajęła opcja z początkiem zaczynającym się od liter PX.

Zmiany częściowo zaszły już we Wrocławiu. Zaczęło się od rejestracji motocykli. Te od 2018 roku mają wyróżnik rozpoczynający się od liter DX. Już wkrótce tak oznakowane tablice rejestracyjne pojawią się również przy samochodach. DX zastąpił więc stosowane dotychczas DW.

Kosmetyczne zmiany zaszły również w Gdańsku.  Obecnie zamiast trzech cyfr i dwóch liter stosuje się schemat cyfra-litera-trzy cyfry.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Autor

Exit mobile version