Na polskich drogach coraz bezpieczniej

Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który dziś obchodzimy, to okazja do dyskusji na temat bezpieczeństwa na polskich drogach. Z jednej strony policyjne raporty pokazują, że sytuacja z roku na rok się poprawia. Z drugiej, co jakiś czas słyszymy o tragicznych wypadkach.Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Goodyeara wśród instruktorów jazdy, problem ze zbytnią brawurą za kółkiem często mają młodzi kierowcy, którzy podlegają presji rówieśników oraz przejmują złe nawyki od rodziców.

Wbrew pozorom polskie drogi są coraz bezpieczniejsze. Wskazują na to raporty Policji: w 2013 r. zgłoszono 35 847 wypadków drogowych, czyli o 10,5% mniej niż w 2011 r. (40 065 wypadków) oraz 3,2% mniej niż w 2012 r. (37 046). Jak wynika z policyjnych statystyk, spada również liczba ofiar śmiertelnych (o 6% mniej niż w 2012 r.) oraz rannych (3,8% mniej). Te liczby są szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że liczba samochodów w Polsce znacznie wzrasta.

Jednak doniesienia o ostatnich tragicznych wypadkach to niestety dowód na to, że sytuacja jest daleka od ideału. Na drogi wciąż wyjeżdżają osoby pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, kierowcy rozmawiają przez telefon komórkowy, dużo jest lekkomyślności i brawury. Właśnie na tę ostatnią często wskazują eksperci jako na główną przyczynę wypadków. A jest ona domeną młodych kierowców, którzy jeżdżą po prostu zbyt szybko i często nie potrafią dostosować prędkości do warunków panujących na drodze. Potwierdzają to wyniki ubiegłorocznego badania, jakie Goodyear przeprowadził wśród instruktorów jazdy.

W 2013 roku Goodyear Region Europa, Bliski Wschód i Afryka zlecił badania wśród kilku tysięcy instruktorów jazdy z 15 krajów, w tym z Polski, dotyczące młodych kierowców. Według ankietowanych na styl jazdy młodych kierowców ma wpływ nie tylko to, czego uczą się oni podczas kursów, ale również inne aspekty. Dużą rolę odgrywają rówieśnicy, którzy zachęcają do niebezpiecznych zachowań. Polska pod tym względem negatywnie wyróżnia się na tle Europy – aż 73% ankietowanych instruktorów z Polski zgodziło się z takim stwierdzeniem, podczas gdy średnia europejska to 51%.

Z obserwacji instruktorów wynika też, że młodzi ludzie często przejmują złe nawyki swoich rodziców: 41% ankietowanych wskazało na taki powód lekkomyślności młodych na drodze. Aż 73% ankietowanych instruktorów z Polski uważa, iż młodzi kierowcy są nieświadomi potencjalnych konsekwencji wypadków drogowych. Instruktorzy twierdzą również, że pop-kultura gloryfikuje szybką jazdę, co ma wpływ na młodzież (36%).

„Przeprowadzone przez nas badanie potwierdza, że instruktorzy jazdy zauważają problem zbytniej brawury za kierownicą młodych kierowców. Jest jeszcze sporo do zrobienia jeśli chodzi o kształtowanie odpowiedzialnej postawy wśród świeżo upieczonych właścicieli prawa jazdy. Z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy warto przypomnieć, że dobre nawyki za kółkiem kształtuje się już od pierwszych zajęć na kursie prawa jazdy, a często także wcześniej. Zachowania rodziców mają ogromny wpływ na to, jakim kierowcą będzie ich syn lub córka” – mówi Radosław Bółkowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu opon osobowych Grupy Goodyear dla Polski i Ukrainy.

źrodło: materiały prasowe Goodyear

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: