Site icon Moto Pod Prąd

Na półce z akumulatorami – co możemy tam znaleźć?

url

url

Trudno nie zgodzić się z tym, że akumulator jest jednym z najważniejszych elementów znajdujących się w samochodzie. Jest on niezbędny do tego, by silnik mógł odpalić. Jest on również źródłem prądu dla całej elektryki znajdującej się w pojeździe. Nic więc dziwnego, że wybór tej części nigdy nie powinien być dziełem przypadku czy atrakcyjnej ceny w sklepie.

Gdy jednak znajdziemy się w sklepie z akumulatorami – niekoniecznie w hipermarkecie, a w profesjonalnym punkcie – wówczas zetkniemy się z ogromem tych produktów, które różnią się między sobą nie tylko parametrami, ale i technologią wykonania. Warto przed zakupami zapoznać się z każdą z nich, by wiedzieć, na którą „półkę” zwracać uwagę.

Nowoczesny znaczy lepszy?

Gdy w grę wchodzą akumulatory, nie warto oszczędzać. Ale to nie znaczy, że należy wybierać koniecznie to nowoczesne. To prawda, że są one łatwiejsze w obsłudze, często mniej zawodne, bardziej przyjazne dla środowiska itp. Jeśli jednak parametry nie zostaną odpowiednio dobrane, nawet najnowsza generacja okaże się wielką pomyłką. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnym komforcie i nie musimy ograniczać budżetu, warto pomyśleć o innym akumulatorze niż podstawowym kwasowo-ołowiowym. Oto dostępne w sklepach generacje – rodzaje akumulatorów.

Wszystkich Klientów z Gdańska i okolic zapraszamy na darmowy test akumulatora do Akustrefa – akumulatory Gdańsk

AKUMULATORY KWASOWO-OŁOWIOWE – to zdecydowanie najczęściej spotykany na polskich drogach akumulator. Posiadają ołowiane elektrody kwas siarkowy, czyli elektrolity. Choć są najtańsze i obecne od lat, to odpowiednio dobrane są w stanie sprostać wymaganiom kierowców. Można kupić model:

a) obsługowy – w którym trzeba kontrolować ilość elektrolitów (te bowiem wyparowują stopniowo). Zaleca się, by takiej kontroli dokonywać co najmniej raz w roku, a jeśli poziom elektrolitu jest zbyt niski, należy uzupełnić go wodą destylowaną.

b) bezobsługowy – droższy, ale idealny dla osób, które nie znają się na motoryzacji i obsłudze akumulatorów. Nie wymagają kontroli stanu elektrolitów. Są one nieco droższe od tych obsługowych, jednak za komfort (i tym samym bezpieczeństwo) warto zapłacić więcej.

AKUMULATORY ŻELOWE

Tutaj elektrolity mają postać – jak nazwa wskazuje – żelu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim większą pojemność, możliwość ustawienia akumulatora w każdej pozycji, mniejsza wrażliwość na wstrząsy. Cechuje je też większa odporność na uszkodzenia mechaniczne i bezpieczniejsze (bez żrącego kwasu siarkowego). Są to jednak cechy bez których można się w wielu przypadkach obejść. Poleca się je natomiast do samochodów terenowych oraz do motocykli.

AKUMULATORY AGM

AGM, czyli Absorbent Glass Mat. Tutaj elektrolity znajdują się we włóknie szklanych. Urządzenie ma podobne właściwości do żelowego – a więc są odporne na wstrząsy, uszkodzenia natury mechanicznej. Można je umieszczać w dowolnej pozycji i nie trzeba się też obawiać, że elektrolit wydostanie się na zewnątrz, a jeśli już do tego dojdzie, nie będzie to żrący kwas siarkowy, jaki występuje w podstawowym typie akumulatorów. Baterie typu AGM są natomiast o tyle lepsze od żelowych, że wyróżniają się jeszcze mniejszymi wymiarami.

Dziękujemy Specpart.pl za konsultację merytoryczną.

Exit mobile version