Site icon Motopodprad.pl

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży pojazdu?

umowa kupna

umowa kupna

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo spotkać na swojej drodze nieuczciwych ludzi. Możemy ich spotkać niemal na każdym kroku: w sklepie w trakcie robienia zakupów, w pracy ze strony przełożonego bądź współpracowników, a nawet w domu od bliskich osób. Zatem istotne jest zachowanie czujności. Gdy tego nie zrobimy, możemy niejednokrotnie zostać oszukani, a to może nieść ze sobą przykre dla nas konsekwencje lub straty finansowe.

Kupuj bezpiecznie i bez emocji

Dużą dozę czujności należy zachować w trakcie zawierania różnego typu umów. Często zdarza się, tak że umowy są korzystne, ale tylko dla jednej ze stron. Zwłaszcza jeśli chodzi o kupno i sprzedaż samochodu używanego. To sprzedawca pojazdu zazwyczaj pragnie ugrać dla siebie jak najwięcej. Samochód jest rzeczą, której nie kupuje się codziennie. Dlatego bardzo często w czasie oględzin samochodu i rozmowy ze sprzedawcą górują nad nami emocje. Przez to nasz podekscytowany mózg nie zwraca uwagi na niektóre, nawet istotne szczegóły.

Kupujący bardzo często popełniają ogromny błąd i ufają słowom sprzedawcy. Bardzo mało osób podczas zakupu używanego pojazdu zwraca uwagę na faktyczny stan pojazdu oraz na to, co konkretnie jest zawarte w umowie kupna-sprzedaży samochodu. W sytuacji, gdy stan techniczny okaże się nie taki, jaki został nam przedstawiony przez sprzedawcę, chroni nas prawo.

Na co należy uważać przy podpisywaniu umowy?

W przypadku roszczeń umowa jest podstawowym dowodem. Dobry wzór pobierzesz tutaj – wzór umowy – autoumowa.pl/download/. Jeśli dokument zawiera dla nas zapisy niekorzystne dla kupującego, a ten nie zwrócił na nie uwagi, może mieć problemy z dochodzeniem sprawiedliwości. W momencie podpisywania umowy należy:

Dobrym rozwiązaniem jest również zabranie z sobą dodatkowej osoby, która będzie obecna podczas rozmowy ze sprzedawcą oraz przy podpisywaniu umowy. Taka osoba w chwili roszczeń będzie świadkiem, który może zrecenzować przed odpowiednimi organami przebieg całej transakcji. Można również przygotować własną prawidłową umowę.

Jeśli sprzedawca nie będzie chciał skorzystać z naszej umowy, powinna zapalić się nam w głowie czerwona lampka. Natomiast jeśli zależy nam na kupnie danego pojazdu, należy dokładnie porównać dwie umowy.

Dobrze jest, gdy zapiszemy ogłoszenie w postaci pliku. Wtedy w przypadku roszczeń mamy kolejny dowód na nieuczciwość sprzedawcy. Zawsze warto dochodzić swoich roszczeń, jeśli zostaliśmy oszukani przez sprzedawcę, np. gdy ten tuszował wady pojazdu bądź udzielał nam fałszywych informacji i faktów. Przed dokonaniem zakupu można również sprawdzić auto po nr VIN. Dzięki temu potwierdzimy, czy auto autentycznie jest bezwypadkowe i poznamy jego historię.

Im więcej osób zacznie dochodzić swoich roszczeń, tym zwiększa się szansa na zmniejszenie występowania procederów nieuczciwych sprzedawców. Warto o tym pamiętać.

Źródło: Autoumowa.pl / art. sponsorowany
fot. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Exit mobile version