Montaż opon – samodzielnie czy w warsztacie?

Jesień to czas, kiedy użytkownicy samochodów powinni zastanowić się nad wymianą opon. Pogarszające się warunki drogowe z każdym tygodniem, spowodowane obniżeniem temperatury powietrza, wcześniejszym zapadaniem zmroku, a także mokrą nawierzchnią i zalegającymi liśćmi powodują, że jazda na oponach letnich staje się po prostu niebezpieczna. O stan ogumienia przed sezonem zimowym powinni zadbać zarówno właściciele osobówek, jak i samochodów ciężarowych.

Opony zimowe na dodatkowych felgach

Wielu użytkowników samochodów posiada dwa komplety opon – letnie oraz opony zimowe, które przechowują prywatnie lub w zaufanych warsztatach. Kierowcy, których komplety opon założone są na dodatkowych felgach, bardzo często decydują się na samodzielną wymianę. Choć jest to rozwiązanie wygodne dla posiadających własny garaż, wiąże się z pewnym zagrożeniem. Otóż, opony przechowywane na felgach, najczęściej nie są ponownie wyważane, a to dość poważny błąd. Przed instalacją kół, które przez cały sezon nie były używane, powinniśmy udać się do warsztatu na wyważanie. W przeciwnym razie, ogumienie szybciej będzie się zużywać i może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Montaż w warsztacie

Ci kierowcy, którzy decydują się na skorzystanie z usług zakładu oponiarskiego, narażeni są na długie oczekiwanie w kolejce. Sezon jesienno-zimowy, a także nagłe pojawienie się pierwszych opadów śniegu to okres, w którym firmy mają komplet klientów. Założenie nowo zakupionych opon zimowych może być utrudnione i wiązać się ze stratą cennego czasu.

Kiedy najlepiej wymienić opony

Jeśli posiadamy komplet opon zimowych na własnych felgach, warto poświęcić pogodny weekend października na wymianę, a wcześniej udać się do warsztatu (np. Oponeo) na wyważanie. Jeśli zakupiliśmy natomiast nowy komplet ogumienia, zaplanujmy wizytę w warsztacie wcześniej, a unikniemy kolejek i niepotrzebnego stresu. Czasami warto także rozważyć zakup łańcuchów śniegowych – mogą się przydać szczególnie w rejonach, gdzie zdarzają się obfite opady.

Źródło: oponeo.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: