Monitoring pojazdów zmniejsza koszty firmy!

Monitoring pojazdów w dalszym ciągu jeszcze nie jest popularnym rozwiązaniem w polskich firmach transportowych. Przedsiębiorcy obawiają się wdrożenia nowoczesnych systemów z powodu tego, w jaki sposób mogą zostać odebrani przez swoich pracowników. Jednak całkowicie niesłusznie. Monitoring pojazdów jest korzystny dla obu stron.

 

Pracodawcy pozwala na zweryfikowanie uczciwości zatrudnionego kierowcy, a temu drugiemu daje gwarancję otrzymania zasłużonego wynagrodzenia i pozwala na większe poczucie bezpieczeństwa. Bez wątpienia tym, co jest niezwykłą zaletą monitoringu samochodów to również fakt, że umożliwia on redukcję kosztów prowadzenia firmy. W jaki sposób? Sprawdźmy.

 

Śledzenie pojazdów – oszczędności na paliwie

Najbardziej widocznym rezultatem – w kwestii zmniejszania kosztów prowadzenia firmy – po instalacji monitoringu samochodów, jest redukcja kosztów paliwa. W jaki sposób kwoty, które są wydawane na paliwo mogą ulec obniżeniu? Przede wszystkim monitoring samochodu i precyzyjne algorytmy tankowania umożliwiają wykrywanie tankowań i sprawdzenie ilości wpuszczanego do zbiornika paliwa. Odczyty uzyskiwane z pompowtrysków pozwalają na dokładną weryfikację ilości zużywanego paliwa. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne sprawdzenie, w jaki sposób paliwo jest wykorzystywane i czy w firmie nie dochodzi do jakichkolwiek nadużyć z jego udziałem. Śledzenie pojazdów pozwala również na zaobserwowanie stylu jazdy kierowcy i – w razie potrzeby – korekcie jego zachowań za kółkiem. Może się okazać, że szybka utrata surowca jest spowodowana mało ekonomicznym sposobem prowadzenia auta.

 

Precyzyjne raporty czasu pracy

Kolejna kwestia, którą udoskonala monitoring pojazdów, a która jest związana z obniżeniem kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, dotyczy precyzyjnego określania czasu pracy kierowców. Dzięki monitoringowi możliwe jest zdalne czytanie plików DDD z tachografu i karty kierowcy, co pozwala na weryfikację godzin pracy w czasie rzeczywistym. Poprzez system monitoringu możliwe jest mierzenie czasu pracy z wysoką precyzją i uzyskiwanie dzięki temu bardzo dokładnych raportów. Te z kolei umożliwiają poprawne rozliczanie pracowników. Co jest korzystne zarówno dla pracodawcy – nie musi on poświęcać wiele czasu na weryfikację godzin pracy – jak i pracownika, który otrzymuje swoje zasłużone wynagrodzenie.

Warto również nadmienić, że monitoring pojazdów poprzez automatyzację szeregu procesów, pozwala na wygenerowanie oszczędności w kwestii obciążenia czasu pracy pracowników, jak i samego właściciela. Dzięki monitoringowi nie tylko obniża się koszty prowadzenia działalności, ale również zwiększa się efektywność działania całego zespołu.

 

Artykuł powstał na podstawie danych firmy Navifleet, producenta systemu do monitoringu pojazdów Navifleet.

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: